Παρέμεινε τρίτος ο Κολοσσός, εύκολα τον Ίκαρο

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Κολοσσός επικράτησε του Ικάρου στη Ρόδο με78-64 και παρέμεινε μόνος στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και πήραν εξ’ αρχής το προβάδισμα του αγώνα απέναντι στο συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου. Ο Κολοσσός βρήκε σχετικά εύκολα τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να πιάσουν την επιθυμητή απόδοση στον αμυντικό τομέα. Το δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με 20-14 υπέρ της ομάδας της Ρόδου, με τον Ίκαρο πάντως να βελτιώνεται αισθητά στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες της ομάδας της Καλλιθέας βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα και κατάφεραν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να μειώσουν τη διαφορά στους 5 πόντους. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 35-30, υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και άφησαν αρκετά πίσω τον Ίκαρο Καλλιθέας που ουσιαστικά λόγω της κακής αμυντικής λειτουργίας, αλλά και των κακών επιλογών στον επιθετικό τομέα έχασε και το παιχνίδι. Ο Χόπσον ήταν ασταμάτητος να κάτω από τα καλάθια με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να τον σταματήσουν. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 56-43 υπέρ του Κολοσσού και το τελευταίο απέκτησε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στο ματς με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με 78-64.

Διαιτητές: Χριστοδούλου - Ψαριανός - Καλδήρης.
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 35-30, 56-43, 78-64.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 11, Χάτεν 13 (1), Πάνος 2, Γεωργαλλής 6 (2), Ασημακόπουλος 3, Μπόικιν 6, Χαρίσης 6, Τσάμης 11 (1), Χόπσον 20, Κομποδιέτας, Αυγενικός.
ΙΚΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 6, Μπάξτερ 16 (1), Κουμπούρας 4, Καράμπουλας 10 (2), Τσιάρας 3 (1), Βασίλιεβιτς 3 (1), Μπέινς 17 (12 ριμπ.), Μπεκ, Λιούμπιτσιτς 5 (1).

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ