Ανατροπή και νίκη για Ηλυσιακό

Αυτή τη φορά ο Ηλυσιακός κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη δύναμη της έδρας του, επικρατώντας με 75-69 του ΠΑΟΚ.

Μετά την ήττα τους από τον Πανιώνιο, μία εβδομάδα πριν και πάλι στο κλειστό των Ιλισίων, οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, καθώς εκμεταλλευόμενοι τα πολλά προβλήματα των Θεσσαλονικιών έφθασαν στην κατάκτηση του πέμπτου φετινού ροζ φύλλου τους. Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 38-29 στο ημίχρονο δεν τα παράτησαν κι έκαναν την ανατροπή, έχοντας πρωταγωνιστή τον Ντι Τζέι Τόμσον, που σημείωσε καθοριστικά καλάθια στην επανάληψη.

Παρότι ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο κλειστό των Ιλισίων χωρίς τους Ούρος Ντούβνιακ και Τζέι Αρ Γκίντενς και ο Σούλης Μαρκόπουλος δεν είχε πολλές επιλογές στη διάθεσή του, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να πάρουν με το… καλημέρα τα ηνία της αναμέτρησης. Με ηγέτες τους Στίγκερς, Γιαννακίδη και Άλεξιτς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-8 στο 9ο λεπτό και 15-12 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ντι Τζέι Τόμσον, με 8 πόντους, προσπάθησε να δώσει λύσεις στο σκοράρισμα στο συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη, αλλά οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο (18-21 στο 14’). Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ κι αυτό μεταφράστηκε με την αύξηση της διαφοράς στο σκορ (25-33 στο 18’). Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (15-9) και εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή ημέρα στην οποία βρέθηκε ο Στίγκερς, για να προηγηθεί με 38-29 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Ηλυσιακός, με ηγέτες τους Νάνα και Τόμσον, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου μείωσε σε 41-39. Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου αντιμετώπιζε τεράστιο πρόβλημα στο σκοράρισμα, αφού στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου σημείωσε όλους και όλους τρεις πόντους. Το γεγονός εκμεταλλεύτηκε το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη, που προηγήθηκε με 44-41. Ο Δήμος Ντικούδης ήταν ο παίκτης που ανέλαβε για ακόμα μία φορά να βγάλει από τη δύσκολη θέση την ομάδα του, είναι χαρακτηριστικό πως με δικά του καλάθια οι Θεσσαλονικείς ισορρόπησαν την κατάσταση και μάλιστα μπόρεσαν να προηγηθούν με 55-54 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο ΠΑΟΚ, με τον Πέτγουεϊ να βρίσκει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, προηγήθηκε 62-58, αλλά ο Τσιάκος βοήθησε τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν άμεσα σε 62-62. Η συνέχεια εξελίχθηκε με δραματικό τρόπο, αφού οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στην πρωτοπορία του σκορ, ανεβάζοντας την αγωνία στα ύψη! Με το σκορ στο 68-68, τρία λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα, ο Τόμσον και ο Παπανικολόπουλος ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους, που πήραν διαφορά ασφαλείας με 72-68, ενώ με μία βολή ο Ντικούδης μείωσε σε 72-69. Εκεί, όμως, «μίλησε» ο Τόμσον που έγραψε το 74-69 και ουσιαστικά έβαλε τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων για την κατάκτηση του «διπλού».

Δεκάλεπτα: 12-15, 29-38, 54-55, 75-69.

Παναθηναϊκός AKTOR: Επιβράβευση για τους οπαδούς - Γενική είσοδος με Περιστέρι
Παναθηναϊκός: «Η σελίδα θα γυρίσει... Ο Μπαρτζωκισμός δεν έχει θέση στο ελληνικό μπάσκετ το 2024»
Ολυμπιακή Φλόγα: «Είναι το σύμβολο της ελπίδας» σύμφωνα με τον Μπαχ
Basketball Champions League: Πάει για ιστορική πρόκριση το Περιστέρι - Game 3 με Βόννη | Ώρα, κανάλι