Επιστροφή στις νίκες για την Καβάλα

Μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον ΠΑΟΚ, η Καβάλα επικράτησε του Αμαρουσίου με 89-69 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να πάρουν το πάνω χέρι στον αγώνα απέναντι στο Μαρούσι που βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και αντιμετωπίζει ουκ ολίγα προβλήματα. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησαν καλά στον επιθετικό τομέα, όχι όμως και στον αμυντικά καθώς μπορεί η Καβάλα να είχε το προβάδισμα στο σκορ, αλλά το Μαρούσι ακολουθούσε σε απόσταση… αναπνοής. Το πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με την Καβάλα να προηγείται με 20-16. Μάλιστα οι παίκτες του Νίκου Λινάρδου κατάφεραν στη δεύτερη περίοδο να μειώσουν ακόμα περισσότερο το σκορ. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με μόλις έναν πόντο (35-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καβάλα κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά απέναντι στο Μαρούσι που σε ακόμη ένα παιχνίδι έμεινε από δυνάμεις. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλοί στον επιθετικό τομέα, ενώ αν και δεν βελτιώθηκαν αρκετά στην άμυνα, κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να παραμείνουν μπροστά στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη να προηγείται με 60-52, ενώ στην τελευταία περίοδο, η Καβάλα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να κατακτήσει τους δύο βαθμούς της νίκης. Το τελικό 89-69 έδωσε την ευκαιρία στην τοπική ομάδα να ανέβει βαθμολογικά ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος, ενώ το Μαρούσι ψάχνει ακόμα την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 35-34, 60-52, 89-69.
Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 17 (5), Γκάρισον 14 (2), Αράπης, Αγγελόπουλος 6, Τέιλορ 11, Στεφανίδης 6 (2), Γκέλιος, Γεωργάκης, Κοστόβ 3 (1), Καραποστόλου 25 (5), Σίμτσακ 5, Ο' Μπράιαντ 2.
Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου 3, Δεμερτζής 3 (1), Νικολαΐδης, Ακεψεμαΐδης 12 (2),Έλεγκαρ 9, Χαριτόπουλος 17 (1) , Τσόντζος, Κόμματος 10 (2) Καλογιαννίδης , Γκαγκαλούδης 13 (1).

Super League: "Αγκαλιά" με τον τίτλο η ΑΕΚ!
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Βήμα τίτλου με εμφάνιση... Πρωταθλήτριας για την «Ένωση»
Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ