Έδειξε χαρακτήρα ο Πανιώνιος

Αν και δυσκολεύτηκε στα τελευταία λεπτά, ο Πανιώνιος κατάφερε να επικρατήσει του Ηλυσιακού, στο κλειστό των Ιλισίων με 78-76.

Ο Μάριος Ματαλόν είχε την ευκαιρία να χαρίσει στον Ηλυσιακό τη νίκη στην εκπνοή του αγώνα, ωστόσο αστόχησε σε τρίποντο που επιχείρησε και ενώ ήταν εντελώς αμαρκάριστος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι κα κατάφεραν να κοντράρουν στα ίσα το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη βρίσκοντας τους διαδρόμους στον επιθετικό τομέα. Ο Πανιώνιος μάλιστα είχε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτο δεκαλέπτου με 25-24, με τους γηπεδούχους πάντως να στέκονται πολύ καλά στο παρκέ και να παραμένουν σε απόσταση… αναπνοής. Στη συνέχεια ο Ηλυσιακός προσπάθησε να βελτιώσει την αμυντική του εικόνα, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά μεγάλωνε σταδιακά. Έτσι ο Πανιώνιος ολοκλήρωσε το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 45-39 με τον Στέφαν Νάτσφεϊ να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι, κυρίως επιθετικά.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει μία καλή διαφορά απέναντι στον Ηλυσιακό, καθώς προηγήθηκε με 43-60, στα μέσα του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν εξαιρετική απόδοση στον αμυντικό τομέα, ενώ και επιθετικά κατάφεραν να βρουν εύκολα καλάθια.  Οι γηπεδούχοι όμως προσπάθησαν να αντιδράσουν και παίζοντας αρχικά καλή άμυνα, κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος της περιόδου σε 55-65. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τον Παπανικολόπουλο να πραγματοποιεί πολύ καλό ματς. Μάλιστα ο Ηλυσιακός μείωσε ακόμη και στον πόντο, αλλά οι παίκτες του Πανιωνίου έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη νίκη με 78-76

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 39-45, 55-65, 76-78.
Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Ανδρικόπουλος.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Παπανικολόπουλος 11 (3), Γαλιώτος 2, Χατζής 14 (1), Κασελάκης 8 (1), Τόμπσον 12 (1), Ενγκουάιερ 11, Κοχαντάρεβιτς 9, Αποστολίδης 2, Τσιάκος 5 (1), Ματαλόν 2.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 4, Ιωάννου 4, Παραγιός 2, Ντάιμπλερ 3 (1), Νάτζφεϊ 16 (3), Στίβεσον 14, Μπόισα 7, Κις 9 (2), Γιάνκοβιτς 15 (2), Μπατής 4 (1), Καββαδάς.

«Μάξι, παικτάρα, τριφυλλάρα – Στο Top-3 ο Φορτούνης»: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ντεσάν επιβεβαίωσε το «άκυρο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Τι συμβαίνει με Εμπαπέ
NBA: «Ισοπεδωτικοί» οι Λέικερς, ο Μπράνσον «εκτέλεσε» τους Ουόριορς | Αποτελέσματα και βαθμολογίες