Με τη δύναμη της… έδρας ο Κολοσσός

Αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Κολοσσός έκανε την αντεπίθεσή του απέναντι στον Άρη και επικράτησε με 70-64.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλουν από την αρχή τον ρυθμό τους και τα κατάφεραν. Ο Άρης κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να έχει το προβάδισμα, ενώ απέκτησε και μία μικρή διαφορά απέναντι στον Κολοσσό που δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγείται με 21-13 και τον Βασίλη Φραγκιά να έχει παράπονα από την εικόνα των παικτών του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Κολοσσός βελτίωσε την αγωνιστική του εικόνα και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Μάλιστα ισοφάρισε δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 32-32, ωστόσο ο Άρης ξαναπήρε το προβάδισμα, καθώς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-38 υπέρ του συγκροτήματος του Βαγγέλη Αλεξανδρή.

Ο Κολοσσός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Άρης κατάφερε να έχει το προβάδισμα, καθώς κατάφερε να βρει τους διαδρόμους προς το καλάθι σχετικά εύκολα, με τους Ταπούτο και Ντέιβις να κάνουν πολύ καλό παιχνίδι επιθετικά. Ο Άγγελος Τσάμης όμως από την άλλη ήταν αποφασισμένος και κατάφερε μαζί με τη βοήθεια των συμπαικτών του να ισοφαρίσει τον αγώνα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 54-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Βασίλη Φραγκιά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να επιβάλει τον ρυθμό του στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πετύχουν εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να καταφέρει να πάρει τη νίκη με 70-64.

Διαιτητες: Τανατζής - Καρακατσούνης - Καλδίρης
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 35-38, 54-54, 70-64.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 5, Χάτεν 4, Πάνος 2, Γεωργαλής 2, Ασημακόπουλος 13, Μπόικιν 12, Χαρίσης 4, Τσάμης 21 (1), Χόπσον 7 (1), Κομποδιέτας.
ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυροειδής, Κερούς 11 (2), Ταπούτος 19 (1), Τζέιμς 19 (1), Τσαϊρέλης 1, Ντέιβις 2, Κρούσιτς, Μπόγρης 2, Μούλντροου, Τσαλδάρης 8, Βεργίνης 2.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως σας τη μετέφερε το Onsports…

3’ Ο Γεωργαλλής ισοφαρίζει σε 6-6 για τον Κολοσσό με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές

5’ Ο Κώστας Χαρίσης μείωσε σε 9-10 για τον Κολοσσό με τον Άρη να έχει ξεκινήσει δυνατά το παιχνίδι.

7’ Ο Άρης καταφέρνει και παίρνει μία μικρή διαφορά, καθώς προηγείται με 16-9.

9’ ο Άρης συνεχίζει και βρίσκεται μπροστά στο σκορ στο «Βενετόκλειο», καθώς προηγείται με 18-11.

Κολοσσός – Άρης 13-21 (τέλος πρώτου δεκαλέπτου)

11’ Ο Άρης συνεχίζει και έχει το πάνω χέρι στον αγώνα, καθώς προηγείται με 15-24.

14’ Ο Κολοσσός μείωσε το σκορ σε 22-26, παίζοντας πολύ καλή άμυνα.

17’ 26-31, ο Άρης παραμένει μπροστά στο σκορ έχοντας το προβάδισμα.

18’ 32-32 ο Κολοσσός ισοφάρισε τον αγώνα δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με καλάθι του Χάτεν.

Κολοσσός – Άρης 35-38 (τέλος πρώτου ημιχρόνου)

21’ ο Μπόγρης πετυχαίνει το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας το 35-40.

24’ 38-42 ο Άρης παραμένει μπροστά στο σκορ, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Άγγελου Τσάμη.

26’ Παρά το γεγονός πως ο Κολοσσός, προσπαθεί να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα, ο Άρης βρίσκει λύσεις και προηγείται με 44-47.

29’ 48-51 ο Κολοσσός συνεχίζει και παραμένει σε απόσταση… αναπνοής από τον Άρη και προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του.

Κολοσσός – Άρης 54-54 (τέλος τρίτου δεκαλέπτου)

22’ ο Κολοσσός πέρασε μπροστά, αλλά ο Ταπούτος ισοφάρισε σε 57-57 για την ομάδα του Άρη.

23’ 61-57, ο Κολοσσός καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα στην έδρα του με καλάθι του Μπόικιν.

36’ Αν και ο Κολοσσός πήρε το προβάδισμα, ο Άρης παραμένει κοντά στο σκορ, καθώς μείωσε σε 61-59 με καλάθι του Τσαλδάρη.

38’ ο Κολοσσός παίρνει μία μικρή διαφορά στα τελευταία λεπτά με 65-59, χάρη σε καλάθι του Ασημακόπουλου.

Κολοσσός – Άρης 70-64 (ΤΕΛΙΚΟ)