Ρέθυμνο για πλέι οφ στη Γλυφάδα

Αν και είναι νωρίς ακόμη να αναφερόμαστε στα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος, το Ρέθυμνο έδειξε και στο κλειστό της Γλυφάδας (νίκησε με 91-84 τον Ίκαρο) πως αξίζει να βρίσκεται εκεί.

Ο Ίκαρος ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν διαδρόμους στον επιθετικό τομέα και κατάφεραν να πάρουν μία μικρή διαφορά των πέντε πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με 20-15. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να ανεβάσουν έτσι τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να προηγούνται με 51-40.

Το Ρέθυμνο όμως μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένο να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και τα κατάφερε. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ικάρου να μην μπορούν να πετύχουν εύκολα καλάθια, όπως έκαναν στο πρώτο ημίχρονο. Η διαφορά εξαφανίστηκε και μάλιστα οι Ρεθυμνιώτες κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ με 67-64 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τους γηπεδούχους πάντως να μην τα παρατούν και το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι στα τελευταία λεπτά.  Οι φιλοξενούμενοι πάντως κατάφεραν να πάρουν τελικά τη νίκη με 91-84.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 51-40, 64-67, 84-91.

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: «Να δώσουμε ο,τι έχουμε, χωρίς να θέσουμε σε κίνδυνο την ομάδα»
Ξέφρενο πάρτι στο Μιλάνο για το 20ό πρωτάθλημα της Ίντερ (vids+pics)
Παναθηναϊκός AKTOR: Μήνυμα της ΚΑΕ με συστάσεις και... εκπλήξεις προς τον κόσμο
Δολοφονία Λυγγερίδη: Βαριές διώξεις για τους συλληφθέντες - Δικογραφία για 160 άτομα