Τα χρειάστηκε ο Άρης…

Χωρίς να… πιάσει ιδιαίτερα καλή απόδοση, ο Άρης επικράτησε στο τέλος του Περιστερίου με 71-66 και ανέβηκε κι άλλο στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν δυνατά και αιφνιδίασαν κατά κάποιο τρόπο τον Άρη που δεν περίμενε να έχει δύσκολο έργο σήμερα (11/01). Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-15 υπέρ του Περιστερίου, που στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ και στην αμυντική τους γραμμή δεν ήταν ιδιαίτερα καλοί. Έτσι το Περιστέρι κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο μισό του αγώνα με 34-31, με τον Βαγγέλη Αλεξανδρή από την πλευρά του να έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες του.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους τόσο στον αμυντικό τομέα, όσο και στον επιθετικό. Κατά τη διάρκεια της περιόδου λοιπόν οι παίκτες του Άρη είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα δείχνοντας αποφασισμένοι για τη νίκη σε ένα παιχνίδι όπου το Περιστέρι παρουσιάστηκε πολύ συγκεντρωμένο. Ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 52-47, ενώ το Περιστέρι προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης μέσα στο «Αλεξάνδρειο». Οι γηπεδούχοι ωστόσο φάνηκα πιο ψύχραιμοι στο τελευταίο λεπτό με αποτέλεσμα να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα με 71-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 31-34, 52-47, 71-66.

Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό