Νίκη… παραμονής για τον Ίκαρο!

Έχοντας τους Μπάξτερ και Μπέινς σε εξαιρετική ημέρα, ο Ίκαρος Καλλιθέας επικράτησε του Αμαρουσίου με 82-70 και έκανε ένα σημαντικό βήμα παραμονής.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησαν στην αρχή να επιβάλουν τον ρυθμό τους μέσα στο κλειστό της Γλυφάδας, με το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη όμως να αντιδρά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα παίζοντας πολύ καλά στον επιθετικό τομέα, όμως οι παίκτες του Ικάρου κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ και να μην αφήσουν το Μαρούσι να πάρει κάποια διαφορά. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-17. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, καθώς ο Ίκαρος βελτίωσε την επιθετική του εικόνα, αλλά και την αμυντική και κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι στον αγώνα. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 38-35 υπέρ του Ικάρου.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους απέναντι στους φιλοξενούμενους οι οποίοι δεν κατάφεραν να βρουν διαδρόμους στον επιθετικό τομέα, καθώς η άμυνα των γηπεδούχων έγινε πιο σκληρή. Οι Μπέινς και Μπάξτερ συνέχισαν να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι στον επιθετικό τομέα με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 58-45. Στη τελευταία περίοδο, το Μαρούσι έκανε την τελευταία του προσπάθεια να μπει ξανά στο κόλπο της νίκη, αλλά ο Ίκαρος δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να κάνουν το παιχνίδι τους και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 82-70.

Διαιτητές: Χριστοδούλου - Ψαριανός - Κατραχούρας
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-35, 58-45, 82-70.
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Σκορδίλης 1, Μπάξτερ 24 (3), Κουμπούρας 6 (1), Καράμπουλας 15 (3), Πολυτάρχου, Βασίλιεβιτς 6 (2), Τζιάλλας, Παπαργυρόπουλος, Μπέινς 4, Μπεκ 26 (3).
ΜΑΡΟΥΣΙ (Λινάρδος): Σακελλαρίου 2, Δεμερτζής, Νικολαΐδης, Ακεψιμαΐδης 3 (1), Ελεγκαρ 11, Χαριτόπουλος 17, Γκαγκαλούδης 14 (1), Κόματος 23 (3), Καλογιαννίδης.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!