Επίδειξη δύναμης ο Κολοσσός στο Περιστέρι

Την εντυπωσιακή πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα συνέχισε ο Κολοσσός Ρόδου, που διέλυσε με 66-46 το Περιστέρι, στο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Οι νησιώτες, χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερα προβλήματα, πέτυχαν τη δέκατη νίκη τους σε έντεκα αγώνες και παρέμειναν στην κορυφή της κατάταξης! Το συγκρότημα του Βασίλη Φραγκιά, που μέχρι στιγμής αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη της φετινής Α1, «κλείδωσε» το ροζ φύλλο από το πρώτο ημίχρονο, αφού πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 26 πόντων! Το Περιστέρι, από την πλευρά του, δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος των απαιτήσεων της αναμέτρησης, μένοντας από πολύ νωρίς εκτός της διεκδίκησης της νίκης.

Καταιγιστικός παρουσιάστηκε ο Κολοσσός κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου της αναμέτρησης με το Περιστέρι. Με βασικό ατού την εξαιρετική άμυνα, το συγκρότημα του Βασίλη Φραγκιά προηγήθηκε με 21-8, έχοντας εξουδετερώσει όλα τα «όπλα» των γηπεδούχων. Με την τριάδα των Τσάμη, Χαρίση και Χόπσον να δίνουν λύσεις στο σκοράρισμα, οι νησιώτες έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Χωρίς τους τραυματίες Ρίτσαρντ Ρόμπι και Έρικ Μπόατενγκ, η ομάδα των δυτικών προαστίων ήταν αδύνατον να βρει λύσεις στην επίθεση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο ο Κολοσσός, που ουσιαστικά από τα μέσα της δεύτερης περιόδου είχε «καθαρίσει» τη νίκη (10-33). Ο Μανωλόπουλος έδωσε κάποιες λύσεις στους γηπεδούχους, αλλά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τεράστια και όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε και η διαφορά στο σκορ, για να οδηγηθούμε στο 42-16 υπέρ του Κολοσσού Ρόδου του πρώτου ημιχρόνου.

Ουσιαστικά, το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο «Ανδρέας Παπανδρέου» είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί! Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά, διατηρώντας μέχρι τέλους τη σοβαρότητά τους, κράτησαν τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα κι έφτασαν με συνοπτικές διαδικασίες στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Άγγελος Τσάμης με 15 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ο Σωτήρης Μανωλόπουλος είχε 16.

Διαιτητές: Τανατζής, Φούφης, Ανδρικόπουλος.