Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ!

Μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον ΚΑΟΔ, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Ικάρου Καλλιθέας με 81-76.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και προσπάθησαν εξ’ αρχής να πάρουν το προβάδισμα και το πάνω χέρι στον αγώνα. Ο Τζέι Αρ Γκίντενς βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και άρχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι από νωρίς με το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη να μην μπορεί να παίξει καλή άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κάνει ότι θέλει επιθετικά, ωστόσο ο Ίκαρος ακολούθησε στο σκορ και δεν άφησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ξεφύγει πολύ στο σκορ. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 26-20, ενώ ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο. Μάλιστα η διαφορά αυξήθηκε με τον Ίκαρο να μην μπορεί να ακολουθήσει. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα τελείωσε με 55-42.

Ο Ίκαρος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να μειώσει τη διαφορά και να ξαναμπεί στο… κόλπο της νίκης και τα κατάφερε, καθώς παρουσιάστηκε καλύτερος από τον ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενους κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους στην επίθεση, ενώ βελτίωσαν παράλληλα και την αμυντική τους εικόνα. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 66-57. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα, ωστόσο ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης επικρατώντας με 81-76 της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 55-42, 66-57, 81-76.

Αργεντινή: Ο Τέβες πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα