Άνετα ο Πανιώνιος

Ο καλύτερος φετινός Πανιώνιος διέλυσε με 86-69 τον Πανελλήνιο, που πήγε με υψηλές βλέψεις στη Νέα Σμύρνη, αλλά έμεινε με τα όνειρα.

Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που είχε στο πλευρό του και τον Μίλος Βούγιανιτς (βρέθηκε στις εξέδρες και αποθεώθηκε από τους φιλάθλους), πέτυχε τη δεύτερη φετινή νίκη του επί του συλλόγου των «Ολυμπιονικών», έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και πολύ καλή απόδοση στην άμυνα. Με κυρίαρχο στη ρακέτα τον Ραϊβόν Κόβιλ και τους Άντερσον και Άλεξιτς να προσφέρουν στο σκοράρισμα, ο Πανιώνιος προηγήθηκε μέχρι και με 21 πόντους (46-25), προτού ο Μανώλης Παπαμακάριος, ο οποίος -μαζί με τον Σάμο Ούντριχ- φορτώθηκαν από την πρώτη κιόλας περίοδο με φάουλ επιχειρήσει να κλείσει την ψαλίδα (53-37). Βρίσκοντας συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Βαγγέλη Σκλάβου και με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να επιλέγει ένα σχήμα χωρίς σέντερ, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια αντίδρασης στην τελευταία περίοδο. Ωστόσο, παρότι κατάφεραν να μειώσουν στους 9π. (67-58, 34’), δεν είχαν συνέχεια. Έπεσαν πάνω στον ορεξάτο Νίκο Μπάρλο, ο οποίος «καθάρισε» την υπόθεση νίκη (73-58 στο 45’, 84-63 στο 39’).

Μελανό σημείο της αναμέτρησης, το φραστικό επεισόδιο ανάμεσα σε Μπάρλο και Σμιθ, το οποίος πάντως, με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, δεν πήρε έκταση.

Διαιτητές: Σχινάς, Φούφης, Κατραχούρας.
Δεκάλεπτα: 26-21, 46-26, 65-47, 86-69.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Άντερσον  14 (1), Αθανασούλας, Γιαννόπουλος 4, Άλεξιτς 11, Τσιάρας 5, Γιάνκοβιτς 4, Μπατής 8 (2), Ιωάννου 9 (1), Κόβιλ 18, Παραγιός, Μπάρλος 13 (1).
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 7 (1), Παπαμακάριος 11, Μπέιλι 4, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 12 (2), Σμιθ 13 (1), Σκλάβος 12 (2), Ούντριχ, Φράνσις 10, Όστοϊτς, Κομποδιέτας.

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης