Περίπατος με 100στάρα…

Ο Ολυμπιακός παίζοντας συγκροτημένα σε άμυνα και επίθεση μετέτρεψε τον αγώνα με τον Ικαρο σε παράσταση για έναν ρόλο και επικράτησε με σκορ 56-102.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν κεφάτοι στον αγώνα και λειτουργώντας πολύ καλά στην άμυνα κατάφεραν να βρουν ελεύθερους χώρους και να ελέγξουν τον ρυθμό. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη από την άλλη φαινόταν μουδιασμένη και έδειξε κάποια θετικά στοιχεία μόνο προς το τέλος του δεκαλέπτου χωρίς να καταφέρει όμως να μειώσει την διαφορά(14-31).

Πέντε ολόκληρα λεπτά χρειάστηκε ο Ίκαρος για να σκοράρει στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ σ αυτό το διάστημα ο η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έκανε ότι ήθελε σε άμυνα και επίθεση, ανοίγοντας την διαφορά που στη μέγιστη τιμή της άγγιξε τους 34 πόντους. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-56.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης συνεχίστηκε το ίδιο έργο, με τον Ολυμπιακό να παραμένει συγκεντρωμένος και τον Ίκαρο να μην μπορεί να ακολουθήσει…Μόνο μελανό σημείο του αγώνα για τους «ερυθρολεύκους» είναι ο τραυματισμός του Μάρκο Κέσελι που αποχώρισε πριν το ημίχρονο με έντονους πόνους στον αστράγαλο και δεν επανήλθε στον αγώνα.

Τα τελευταία λεπτά ο αγώνας είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ίκαρο να μην έχει κίνητρο να προσπαθήσει και τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί μια πρώτης τάξεως προπόνηση για τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις και να παίρνει τελικά τη μεγαλύτερη σε έκταση φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα με 46 πόντους διαφορά.

Δεκάλεπτα:14-31, 27-56,42-82,56-102
Ικαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (1), Αγαδάκος 6, Φαλέκας 3 (1), Καραμπούλας 6, Καλαμπόκης 10, ΜακΑλάρνι 9 (1), Πετροδημόπουλος 2,Τουτζιαράκης 7.
Oλυμπιακός (Ίβκοβιτς): Νεστέροβιτς 9, Σπανούλης 18 (4), Κέσελι 3 (1), Πελεκάνος10 (1), Μαυροκεφαλίδης 4, Χαλπερίν 22 (4), Νίλσεν 11, Παπανικολάου 7, Τεόντοσιτς 13 (1) Κατσίβελης 3 (1),Ερτσεγκ 2, Γλυνιαδάκης.

Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»