Σπουδαία ανατροπή με σούπερ Μπεκ ο Ίκαρος

Έχοντας τον Ρομέλ Μπεκ σε εξαιρετική ημέρα, ο Ίκαρος Καλλιθέας ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση του πρώτου ημιχρόνου και επικράτησε με 75-69 του Ηλυσιακού.

Η ομάδα των Ιλισίων ξεκίνησε δυναμικά και κατάφερε να πάρει από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ και δεν κατάφεραν να σταματήσουν τις επιθέσεις των παικτών του Κώστα Φλεβαράκη, οι οποίοι προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 23-14. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους μέχρι το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πιάσουν την επιθυμητή τους απόδοση. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ηλυσιακό να προηγείται με 43-29 και να έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Ίκαρος με ηγέτη τον Ρομέλ Μπεκ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας της Καλλιθέας έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι με αποτέλεσμα ο Ίκαρος να ισοφαρίσει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 54-54. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, συνέχισαν να παίζουν πολύ καλή άμυνα και πήραν τη νίκη με 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 29-43, 54-54, 75-69.
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Σκορδίλης 7, Μπάξτερ 8, Κουμπούρας 9, Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου, Τσιάρας, Βασίλιεβιτς, Παπαργυρόπουλος 9, Μπέινς 11, Μπεκ 25 (4), Λιούμπισιτς 2.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Σπανός 6, Τόντιτς 13 (2), Ενγκουάιερ 14, Χατζής 4 (1), Αποστολίδης 11 (1), Τόμπσον 11 (3), Κασελάκης 6, Τσιάκος 4.

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ