«Απέδρασε» με το «διπλό» ο Πανιώνιος!

Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στο Περιστέρι πέτυχε ο Πανιώνιος που επικράτησε στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 56-49.

Οι δύο ομάδες στηρίχτηκαν κυρίως στις άμυνες τους με τους γηπεδούχους να θέλουν να βρουν επιθετικές λύσεις, αλλά η απουσία του Ρόμπι αποδείχτηκε πολύ σημαντική. Το Περιστέρι πάντως πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 12-10υπέρ των γηπεδούχων, με τον Πανιώνιο να μην μπορεί να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Οι σκληρές άμυνες συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα όμως να είναι πιο προσεκτικοί και συγκεντρωμένοι και να περνούν μπροστά στο σκορ με 25-23.

Στη συνέχεια ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει ακόμη και μία καλή διαφορά, καθώς συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα, ενώ και στην επίθεση βρήκε λύσεις με το Περιστέρι να μην μπορεί να επιβάλει τον ρυθμό του. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 46-37 υπέρ του Πανιωνίου, ενώ στη τελευταία περίοδο, το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη έκανε την τελευταία του προσπάθεια ώστε να ανατρέψει την κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν ψύχραιμοι, κράτησαν το προβάδισμα που είχαν πάρει και πήραν τη νίκη επικρατώντας με 56-49.

Διαιτητές: Γκόντας - Παναγιώτου – Ξενικάκης
Τα δεκάλεπτα: 12-10, 23-25, 37-46, 49-56.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 4, Καυκής 2, Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 5 (1), Μανωλόπουλος, Μπόατενγκ 12, Σκοτ 11 (3), Έντουαρντς 2, Πέτρουλας 5 (1), Μότσνικ 8.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8, Κις 9, Αθανασούλας, Στίβενσον 9, Ντίεμπλερ 3 (1), Γιάνκοβιτς 6 (2), Νάτζφεϊ 10 (2), Παραγυιός 5 (1), Μπάρλος 6 (2).

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50