Εύκολο απόγευμα για την Καβάλα!

Χωρίς να δυσκολευτεί στο παραμικρό, η Καβάλα κατάφερε να επιβληθεί του Ικάρου Καλλιθέας στο κλειστό της Καλαμίτσας με 81-67.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο, με στόχο να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να αποκτήσουν από τα πρώτα λεπτά μία καλή διαφορά, προκειμένου να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι πάντως κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου στάθηκαν καλά στο παρκέ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-19, υπέρ της Καβάλας, ενώ στη συνέχεια ο Ίκαρος Καλλιθέας έπαψε να είναι ανταγωνιστικός. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν μία καλή διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 43-32.

Η διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, αντί να μικρύνει για τους φιλοξενούμενους, μεγάλωνε για λογαριασμό της Καβάλας, καθώς οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισαν να αγωνίζονται στον ίδιο ρυθμό και να πετυχαίνουν σχετικά εύκολα καλάθια, παίζοντας παράλληλα καλή άμυνα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 65-45 με την τελευταία περίοδο να αποκτά χαρακτήρα διαδικαστικό, καθώς ο Ίκαρος δεν έδειχνε ικανός να κάνει μία επική ανατροπή. Η Καβάλα επικράτησε με 81-67 της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη και κατάφερε να παραμείνει στα υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητές: Σχοινάς - Σταματόπουλος - Παφίλης.
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-32, 65-45, 81-67.
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (1), Γκάρισον, Αγγελόπουλος 3 (1), Τέιλορ 10 (1), Στεφανίδης 11 (1), Κοστόφ 11 (3), Καραποστόλου 22 (3), Σύμτσακ 4 (9 ριμπ.), Ο’ Μπράιαντ 11.
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Σκορδίλης, Κουμπούρας 7 (1), Καράμπουλας 6 (1), Πολυτάρχου 3, Τσιάρας, Λαρεντζάκης 2, Τζιάλλας, Παπαργυρόπουλος, Μπέινς 20 (17 ριμπ.), Μπεκ 17 (3), Λιούμπισιτς 12.

Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67