Με «όπλο» την έδρα ο Ηλυσιακός

Τη δύναμη της έδρας του εκμεταλλεύτηκε ο Ηλυσιακός, ο οποίος φιλοξένησε και κέρδισε με 76-73  το νεοφώτιστο ΚΑΟΔ.

Το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη πανηγύρισε την τέταρτη φετινή νίκη του, αφήνοντας τους Δραμινούς χωρίς επιτυχία στις εκτός των τειχών τους αναμετρήσεις. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μίροσλαβ Τόντιτς με 19 πόντους, ενώ είχε ακόμα 8 ριμπάουντ και 1 κόψιμο.

Οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός πως αγωνίστηκαν χωρίς τον Κώστα Χαραλαμπίδη κατάφεραν να σταθούν καλά στο παρκέ, κυρίως λόγω της εξαιρετικής άμυνας που έπαιξαν. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν το παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να πετύχουν στο πρώτο δεκάλεπτο μόλις 10 πόντους. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη από την πλευρά τους πέτυχαν 3 παραπάνω με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 13-10 υπέρ του ΚΑΟΔ. Στη συνέχεια ο Ηλυσιακός, προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να βελτιώσει την επιθετική του εικόνα με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 28-27 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, ο Ηλυσιακός κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα του τόσο στον επιθετικό τομέα, όσο και στον αμυντικό, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα. Μάλιστα πέρα από το προβάδισμα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και μία καλή διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 58-48. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα, ωστόσο οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν πιο εύστοχοι στο τέλος με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με 76-73.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 27-28, 58-48, 76-73.
Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν 6, Παπανικολόπουλος 4, Τόντιτς 19 (2τριπ, 7ριμπ), Νάνα 9 (1τριπ, 8ριμπ), Χατζής 4, Αποστολίδης 16 (1τριπ, 6ασ), Τόμπσον 4, Κασελάκης 10, Γαλιώτος 2, Τσιάκος 2.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Καρύδας 13 (1), Αθηναίου 11 (1τριπ, 6ασ), Μίτσελ, Κιτσούλης 2, Τσέρανιτς 5 (6ριμπ), Ζάρας 6, Μπάβτσιτς 25 (2τριπ, 13ριμπ), Κακαρούδης 11 (2).

Μεταγραφές, Ρεάλ Μαδρίτης: Ζήτησε Φρίμπονγκ ο Αντσελότι
ΑΕΚ – Άρης: Το εντυπωσιακό κορεό για τα 100 χρόνια κι η οικογενειακή ατμόσφαιρα στο φινάλε (video)
Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα
Αθλητισμός: Ξεκίνησαν οι εγγραφές των ερασιτεχνικών σωματείων στο νέο περιβάλλον του e-kouros