«Καθάρισε» την Καβάλα ο ΚΑΟΔ

Με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να αναδεικνύεται στον ηγέτη του, ο ΚΑΟΔ υποδέχθηκε στο «Δημήτρης Κραχτίδης» την Καβάλα και την κέρδισε με 81-58.

Όταν ο Γιώργος Καλαφατάκης αποφάσισε να φέρει τον Κώστα Χαραλαμπίδη στη Δράμα προφανώς ήξερε τι έκανε! Ο 35άχρονος γκαρντ πραγματοποιεί εκπληκτική χρονιά, ενώ σε ακόμα μία αναμέτρηση ήταν καταιγιστικός, οδηγώντας τον ΚΑΟΔ στη νίκη επί της Καβάλας στο «Δ. Κραχτίδης». Στην αντίπερα όχθη, το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη έχει πάρει τον… κατήφορο, αφού αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα του στο πρωτάθλημα. Οι «Αργοναύτες» δεν έχουν καταφέρει να πανηγυρίσουν ξανά από την ημέρα που κέρδισαν τον Παναθηναϊκό, στην Καλαμίτσα, 20 ημέρες πριν!

Ο Χαραλαμπίδης μπήκε «φουριόζος» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, αφού όταν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο είχε σημειώσει κιόλας 23 πόντους! Ο έμπειρος γκαρντ αποτέλεσε το βασικό λόγο που το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη προηγήθηκε στο πρώτο εικοσάλεπτο 44-35, θέτοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Ο Τέιλορ βοήθησε τους φιλοξενούμενους να μειώσουν τη διαφορά στην τρίτη περίοδο (55-49), με τους Κοστόβ και Ο’ Μπράιαντ να προσφέρουν εξίσου σημαντικές βοήθειες στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με τον Ντράγκαν Τσέρανιτς να δίνει λύσεις στη ρακέτα διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά στο σκορ (56-49), ένα λεπτό πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Με σερί 10-2 στα επόμενα λεπτά το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη μάλλον απλοποίησε την κατάσταση, αφού προηγήθηκε 66-51 και ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να… παραδώσουν τα όπλα. Ο ΚΑΟΔ με συνοπτικές διαδικασίες άνοιξε την ψαλίδα στο +22 (73-51), δίνοντας τυπική διαδικασία στο τελευταίο εξάλεπτο. Ο Ένττιν Μπάβτσιτς πήρε σημαντικό χρόνο συμμετοχής και απέδειξε πως θα εξελιχθεί σε πολύτιμη μονάδα στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Σήμερα (17/12) είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Κορομηλάς, Δεσλής.