«Περίπατο» στο Μαρούσι το Περιστέρι

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στον επιθετικό τομέα και πολύ καλή άμυνα, το Περιστέρι επιβλήθηκε εύκολα του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 67-55.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προσπάθησαν να περάσουν τη μπάλα στο «ζωγραφιστό». Οι Μπόατενγκ και Έντουαρντς πήραν τις περισσότερες επιθέσεις για την ομάδα των δυτικών προαστίων, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια που πρόσφερε ο Χάρης Γιαννόπουλος. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι με αποτέλεσμα το Περιστέρι να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-12. Το Μαρούσι προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει τη διαφορά που είχε πάρει η ομάδα του Περιστερίου, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Ο Έντουαρντς ήταν εξαιρετικός στον επιθετικό τομέα με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν τη διαφορά με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 25-38.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα, αλλά όχι και την επιθετική, καθώς το Περιστέρι στηρίχτηκε κυρίως στην άμυνά του και κατάφερε να κρατήσει τους γηπεδούχους σε χαμηλούς αριθμούς. Έτσι οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (36-55). Η τελευταία περίοδος απέκτησε χαρακτήρα διαδικαστικό, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν «καθαρίσει» ουσιαστικά το παιχνίδι. Ωστόσο οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν κατέβασαν ταχύτητα και επικράτησαν στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 67-55.

Διαιτητές: Γκόντας - Φούφης – Πανταζής
Τα δεκάλεπτα: 12-18, 25-38, 36-55, 55-67.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Λινάρδος): Σακελλαρίου, Δεμερτζής 2, Νικολαΐδης 6 (2), Ακεψιμαΐδης, Ελεγκαρ 2, Χαριτόπουλος 19, Γκαγκαλούδης 9 (1), Τζιγκάνοβιτς 4, Κογιαντίνοβιτς 4, Κόμματος 9 (1), Τσόντζος, Αγραβάνης.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 7 (1), Καυκής 6, Ψαρόπουλος 2, Γιαννόπουλος 5 (1), Μανωλόπουλος, Μπόατενγκ 6, Σκοτ 6 (2), Εντουαρντς 14, Πέτρουλας 2, Ρόμπι 14 (1), Μότσνικ 5.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ