Γερή προπόνηση, εν όψει Καντού, ο Ολυμπιακός (photos)

Την ευκαιρία να… προετοιμαστούν, για τον εντός έδρας αγώνα τους με την Καντού για την Ευρωλίγκα, είχαν κόντρα στον ΚΑΟΔ οι παίκτες του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν… νυσταγμένοι στην πρώτη περίοδο, δίνοντας δικαίωμα στους νεοφώτιστους, στη συνέχεια όμως αφυπνίστηκαν και έφτασαν σε εύκολη νίκη, με 83-61, στο ΣΕΦ. Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφτάκη, έχοντας πρωταγωνιστή το Χαραλαμπίδη, προηγήθηκε με 23-12 στο 11ο λεπτό, αλλά ένα επιμέρους σκορ 31-8 στο δεύτερο δεκάλεπτο, με ηγέτες επιθετικά τους Κώστα Σλούκα και Γιώργο Πρίντεζη, στάθηκε αρκετό για να φέρει τους γηπεδούχους σε απόλυτη θέση ισχύος. Στην επανάληψη, το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Πελεκάνο, Κέσελ και Άντιτς, επέβαλε πλήρως τους κανόνες τους κι έφτασε σε εύκολη νίκη.

Το μουδιασμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων επέτρεψε στον ΚΑΟΔ να πραγματοποιήσει εντυπωσιακό πρώτο δίλεπτο και να προηγηθεί με 7-0. Ο Χαραλαμπίδης και ο Κακαρούδης τιμώρησαν τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού, που κατάφερε να σημειώσει το πρώτο καλάθι του, με τον Παπαδόπουλο, τρία λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη, που είχε νέα πρόσωπα στη σύνθεσή του τους Έντιν Μπάβτσιτς και Τζέρεμι Χαντ, διατήρησε το προβάδισμα στο πρώτο πεντάλεπτο (6-13), με το Χαραλαμπίδη να έχει 8 πόντους.

Παρά τις φωνές του Ντούσαν Ίβκοβιτς, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπορούσαν να ξυπνήσουν από τον πρωινό λήθαργο και ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με +11 (7-18), τρία λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις απέναντι στην καλά «διαβασμένη» άμυνα των φιλοξενούμενων, που με περίσσιο θάρρος έδωσαν στη διαφορά τη μεγαλύτερη τιμή της (12-22) στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με 23-12 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ένα γρήγορο 5-0 του Ολυμπιακού έκλεισε την ψαλίδα στους 6 πόντους (17-23). Ο Σλούκας πήρε πρωτοβουλίες και με 8 πόντους βοήθησε τους γηπεδούχους να «τρέξουν» επιμέρους σκορ 10-2 και να μειώσουν τη διαφορά στο καλάθι (22-24). Με τον Πρίντεζη να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα στο 17ο λεπτό (27-26), ενώ ο Μπάβτσιτς, από την άλλη πλευρά, έδινε λύσεις στο σκοράρισμα για τους Δραμινούς.

Το δίδυμο των Σλούκα - Πρίντεζη, όμως, είχε αναλάβει πρωταγωνιστικό ρόλο και οδήγησε τους γηπεδούχους στο 39-30, ένα λεπτό πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, για να οδηγηθούμε τελικά στο 43-30, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Χρειάστηκαν μόνο λίγα λεπτά στην επανάληψη, προκειμένου ο Ολυμπιακός να επιβάλει την κυριαρχία του στο παρκέ και να «καθαρίσει» με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση κατάκτησης του ροζ φύλλου. Ο Ματ Χάουαρντ βρήκε την ευκαιρία να πετύχει κάποια καλάθια, ενώ ο Σέρβος τεχνικός χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Οι Πειραιώτες ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (58-37) στο 26ο λεπτό και, γενικά, δεν συνάντησαν την παραμικρή δυσκολία να μετατρέψουν τον αγώνα με τον ΚΑΟΔ σε μια γερή προπόνηση, εν όψει της αναμέτρησης στο ΣΕΦ με την Καντού, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η τελευταία περίοδος ήταν καθαρώς διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους (78-46 στο 36’).Το τελικό αποτέλεσμα (83-61) απλώς αντικατοπτρίζει τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, αφού οι Πειραιώτες, παρά τα προβλήματά τους, ήταν θέμα χρόνου να βρουν ρυθμό και να κυριαρχήσουν των νεοφώτιστων.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 44-30, 68-43, 83-61.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λούκας 2, Σπανούλης 6, Χάουαρντ 7 (1), Παπαδόπουλος 6, Γκετσεβίτσιους 9 (1), Γλυνιαδάκης 8, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 5 (1), Σλούκας 12 (2).
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 5, Καρύδας 2, Χαραλαμπίδης 17 (1), Αθηναίου, Ιωακειμίδης 2, Μίσελ 3, Κιτσούλης 5, Τσέρανιτς 6, Ζάρας 2, Μπάβτσιτς 11, Κακαρούδης 6 (2), Μπένας 2.

Για να θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης, μέσα από το live του Onsports, πατήστε ΕΔΩ.