Ανίκητος στην έδρα του ο ΑΓΟΡ!

Με «όπλο» τον παράγοντα έδρα, το Ρέθυμνο επιβλήθηκε σχετικά εύκολα του Πανιωνίου με 77-67 και πέτυχε την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα, σταματώντας παράλληλα το σερί νικών της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι νικητές είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Κρίστμας (18 πόντους), Ράιτ (15 πόντους) και Τζόνσον (11 πόντους) και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους οι οποίοι δεν μπήκαν ποτέ στο κλίμα του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά από την αρχή με στόχο να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν μία καλή διαφορά, ώστε να μην κινδυνέψουν στη συνέχεια του αγώνα και τα κατάφεραν. Οι παίκτες του Ρεθύμνου έπιασαν εξαιρετική απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 23-14. Από την πλευρά του ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση, κάτι που συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε για την ομάδα της Κρήτης με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 47-28 υπέρ του ΑΓΟΡ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανιώνιος προσπάθησε να μειώσει τη μεγάλη διαφορά που είχε πάρει στο πρώτο μισό του αγώνα η ομάδα της Κρήτης. Και τα κατάφερε, καθώς βελτίωσε κατά πολύ την επιθετική του εικόνα, ενώ και αμυντικά τα πήγε καλύτερα σε σχέση με τα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 65-52 και τους φιλοξενούμενους να πιστεύουν στη μεγάλη ανατροπή. Στην τελευταία περίοδο, ο Πανιώνιος προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα του αγώνα, αλλά δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να επικρατήσει με 77-67 και να πετύχει την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών.

Διαιτητές: Πηλοϊδης - Μπήτης - Σταματόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 23-14, 45-28, 65-52, 77-67.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Κρίστμας 18 (1), Κούμουλος, Παπανικολάου 8 (2), Ράιτ 15, Καλλινικίδης 8 (1), Δορκοφίκης 3, Τζόνσον 11, Λάτοβιτς 5 (1), Πέτγουεϊ 2, Δέδας 3 (1), Κατσαρές 4.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 12 (2), Κιζ, Αθανασούλας, Στέφεσον 16, Ντίμπλερ 2, Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 3, Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος 2, Νάτζφεϊ 4, Παραγυιός, Μπάρλος 16.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ