Εύκολο απόγευμα για το Περιστέρι

Χωρίς να αντιμετωπίσεις ιδιαίτερες δυσκολίες, το Περιστέρι επικράτησε της Καβάλας στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 78-67 και παρέμεινε στα υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Ρόμπι, Σκοτ και Γιαννόπουλο, οι οποίοι σημείωσαν από 20, 18 και 16 πόντους αντίστοιχα και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα της Καβάλας. Ο Τέιλορ από την πλευρά των φιλοξενουμένων σημείωσε 13 πόντους, ωστόσο ήταν τραγικά άστοχος έξω από τα 6.75μ., έχοντας 0/8 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν εξ αρχής μια καλή διαφορά. Το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκης έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ήταν αποτελεσματικό και στον επιθετικό τομέα με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με 22-11. Το σκηνικό δεν άλλαξε στη συνέχεια με το Περιστέρι να συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι και την Καβάλα να μην μπορεί να βελτιώσει την εικόνα της στο παιχνίδι. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-29.

Η Καβάλα ξεκίνησε να κάνει μία προσπάθεια για αντεπίθεση, ωστόσο οι παίκτες του Περιστερίου δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κάνουν αυτό που θέλουν και συνέχισαν να κρατάνε μία διαφορά της τάξεως των 13 πόντων. Η Καβάλα ήταν πολύ άστοχη με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 63-50, ενώ στην τελευταία περίοδο, το μόνο που κατάφερε το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν να μειώσει. Το τελικό 78-67 έδωσε δύο ακόμη σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 42-29, 63-59, 78-67
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 2, Καυκής 4, Ψαρόπουλος, Πούλκο, Γιαννόπουλος 16 (4), Μπόατενγκ 6, Σκοτ 18 (5), Πέτρουλας 4, Ρόμπι 20, Μαρούγκας, Μότσνικ 8.
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7 (1), Γκάρισον, Αγγελόπουλος 8 (2), Τέιλορ 13, Στεφανίδης 6, Καραθανάσης, Κοστόβ 5 (1), Καραποστόλου 10, Σίμτσακ 8, Ο’Μπράιαντ 10.

ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ