Δια χειρός Παπανικολάου το Ρέθυμνο

Έχοντας τον Νίκο Παπανικολάου (23 πόντους, 8 ριμπάουντ) σε εξαιρετική μέρα, το Ρέθυμνο επικράτησε του Ηλυσιακού με 72-66 και κατέκτησε τη δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης, δείχνοντας πως θέλουν να ελέγξουν τον ρυθμό. Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού ήταν εξαιρετικοί στον αμυντικό τομέα κυρίως καθώς στα πρώτα δέκα λεπτά δέχτηκαν μόλις 12 πόντους. Έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 19-12 υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό το ματς.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να βελτιώσουν κυρίως την αμυντική τους εικόνα. Οι Νάνα και Χολ έκαναν παράλληλα καλή δουλειά στον επιθετικό τομέα με αποτέλεσμα η διαφορά να κατέβει από τους 7 πόντους στους 6 με το πρώτο μισό του αγώνα να βρίσκει τους Κρητικούς μπροστά με 34-28.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μισό του αγώνα και με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 35-34, δείχνοντας πως μπορούσαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή. Κάπου εκεί όμως το Ρέθυμνο βρήκε και πάλι ρυθμό και πήρε άμεσα το προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα η διαφορά πήγε ακόμα και στο +10 (52-42) δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 54-49, καθώς ο Ηλυσιακός μείωσε στα τελευταία λεπτά.

Στην τελευταία περίοδος πάντως ο ΑΓΟΡ δεν δυσκολεύτηκε στο παραμικρό. Πήρε ένα καλό προβάδισμα και τελικά επικράτησε εύκολα του Ηλυσιακού με 72-66, έχοντας τον Νίκο Παπανικολάου σε εξαιρετική μέρα, με την άμυνα των φιλοξενουμένων να μην μπορεί να τον σταματήσει με τίποτα. Ο Γκάρντενερ Χολ πάντως από την πλευρά των ηττημένων είχε 29 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Παπαπέτρου - Γκούμας - Γεωργιάδης.
Τα δεκάλεπτα: 19-12, 34-28, 54-49, 72-66
ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 10, Κούμουλος, Παπανικολάου 23, Ράιτ 8, Τσόχλας, Καλλινικίδης 6, Δορκοφίκης 3, Τζόνσον 7, Λάτοβιτς 4, Πέτγουεϊ 4, Δέδας, Κατσαρές 7.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Ματαλόν, Παπανικολόπουλος, Τόντιτς 3, Ενγκουάιερ 11, Χατζής 6, Αποστολίδης 3, Τόμπσον 9 (1), Χολ 29, Κασελάκης 5 (1), Γαλιώτος.