«Μίλησε» η έδρα στα Ιλίσια!

Το χαμένο τρίποντο του Γιάννη Δεμερτζή στην εκπνοή του αγώνα, από την πλευρά των φιλοξενουμένων, χάρισε τη νίκη στον Ηλυσιακό απέναντι στο Μαρούσι με 62-60 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.

Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και κατάφερε στην αρχή να πάρει ένα καλό προβάδισμα απέναντι στο Μαρούσι, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-12 υπέρ της ομάδας του Κώστα Φλεβαράκη. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και σαν να μην έφτανε μόνο αυτό, πήραν ακόμη και το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 30-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν πάντως να έχουν ένα μικρό προβάδισμα. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Νίκου Λινάρδου να προηγείται με 43-42, ενώ στο τέλος ο Γιάννης Δεμερτζής έγινε ο μοιραίος παίκτης για τους ηττημένους. Ο Έλληνας γκαρντ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να πάρει τη νίκη με 62-60.

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Μπήτης-Ανδρικόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 22-12, 29-30, 42-43, 62-60.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Ματαλόν, Παπανικολόπουλος, Τόντιτς 16 (1), Χάρντινγκ 14 (1), Χατζής 9, Αποστολίδης 5, Τόμπσον 10 (1), Γκάρντενερ 4, Κασελάκης, Γαλιώτος 4.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Λινάρδος): Σακελλαρίου, Δεμερτζής 7 (1), Νικολαϊδης, Ακεψιμαΐδης 6, Έλεγκαρ 12, Χαριτόπουλος 4, Γκαγκαλούδης 11 (2), Κογιαντίνοβιτς, Κόμματος 20 (4).

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.