Κολοσσός 4Χ4 στην Καλλιθέα!

Τη μοναξιά της κορυφής στον βαθμολογικό πίνακα της Α1 Ανδρών απολαμβάνει ο Κολοσσός Ρόδου που επικράτησε εκτός έδρας του Ικάρου Καλλιθέας στην 3η παράταση με 93-84 και έκανε το «τέσσερα στα τέσσερα» στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Το συγκρότημα του Βασίλη Φραγκιά έδειξε σε ένα ακόμα παιχνίδι πως φέτος μπορεί να φτάσει ψηλά, χωρίς να έχει κάποιον παίκτη να ξεχωρίζει. Το ομαδικό πνεύμα ήταν αυτό που επικράτησε για μία ακόμα φορά, καθώς οι νικητές είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Νίκος Λιακόπουλος και Αντώνης Ασημακόπουλος ξεχώρισαν με 15 πόντους έκαστος, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφεραν και οι Μπόικιν και Τσάμης με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τζόνσον και Κινγκ με 29 και 18 πόντους αντίστοιχα…

Ο αγώνας κρίθηκε στην 3η παράταση, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, ωστόσο ο Ίκαρος στο τέλος κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Οι γηπεδούχοι μάλιστα κατάφεραν να ξεκινήσουν καλά, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-13. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο ημίχρονο σε 28-28.

Στη συνέχεια ο Κολοσσός προσπάθησε να πάρει το πάνω χέρι στον αγώνα, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 45-44. Στη συνέχεια ο Κολοσσός έδειξε πως έχει το πάνω χέρι στον αγώνα, ωστόσο ο Ίκαρος αντέδρασε στο τέλος, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενουμένων και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους, όπως το ίδιο συνέβη και στη δεύτερη παράταση, με τον Ίκαρο να παθαίνει «μπλακ άουτ» στην 3η παράταση με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τη νίκη με 93-84.

Διαιτητές: Πηλοϊδης - Αφεντουλίδης - Μητσόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 28-28, 45-44, 63-63 (κ.α.), 73-73 (α' παρ.), 82-82 (β' παρ.), 84-93 (γ' παρ.).
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Σένσλεϊ 2, Κινγκ 18 (1), Κουμπούρας 9, Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου, Τσιάρας, Λαρεντζάκης, Αγαδάκος 6, Μπέινς 7, Τζόνσον 29 (4), Λιούμπισιτς 11 (1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 15, Χάτεν 9, Καλαϊτζής 7 (1), Πάνος 3, Γεωργαλής 8, Ασημακόπουλος 15 (1), Μπόικιν 12, Χαρίσης 6, Τσάμης 10 (1), Χόπσον 8.

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ