Αήττητος με «τρία στα τρία» ο Κολοσσός

Εκμεταλλευόμενος τη δύναμη της έδρας του και την απειρία του ΚΑΟΔ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, ο Κολοσσός επικράτησε της ομάδας από τη Δράμα με 77-73 και έκανε το «τρία στα τρία» στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών.

Κορυφαίος για την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά ήταν ο Άγγελος Τσάμης ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφεραν και οι Κώστας Χαρίσης και Νίκος Λιακόπουλος που πρόσθεσαν από 10. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Κώστας Χαραλαμπίδης ο οποίος σημείωσε 23 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξ’ αρχής με τον ΚΑΟΔ να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι και να έχει ένα μικρό προβάδισμα απέναντι στους γηπεδούχους. Τα «παιδιά» του Γιώργου Καλαφατάκη με ηγέτη τον Φλάουερς κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς το… πλεκτό σχετικά εύκολα στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με 22-20, υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας. Στη συνέχεια όμως ο Κολοσσός αντέδρασε και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με 39-38, ωστόσο οι παίκτες της ομάδας της Δράμας παρέμειναν σε απόσταση… αναπνοής από τους γηπεδούχους με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να ηγείται επιθετικά της ομάδας του.

Ο τελευταίος όμως δεν ήταν αρκετός ώστε ο ΚΑΟΔ να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο Κολοσσός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, έστω και με μία μικρή διαφορά από τους φιλοξενούμενους. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά να προηγείται με 59-56, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Ρόδου, με ηγέτες τους Τσάμη, Χαρίση και Λιακόπουλο κατάφερε να πάρει μία διαφορά 10 πόντων (71-61). Ο ΚΑΟΔ έκανε μία τελευταία προσπάθεια, ώστε να φύγει με το διπλό από τη Ρόδο, ωστόσο δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να επικρατήσει με 77-73 και να κάνει το τρία στα τρία στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Σχοινάς - Μάνος - Ψαριανός.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 39-38, 59-56, 77-73.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 10, Καλαϊτζής 5 (1), Πάνος 4, Γεωργαλής 4, Ασημακόπουλος 9 (1), Μπόικιν 9 (1), Χαρίσης 10, Τσάμης 19 (3), Χόπσον 4.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σάντερς 8 (2), Καρύδας 11 (1), Χαραλαμπίδης 23 (3), Αθηναίου 3 (1), Μίτσελ 5, Χουμάς, Κιτσούλης 4, Τσέρανιτς 5, Ζάρας, Φλάουερς 11 (1), Κακαρούδης 3 (1), Μπένας.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»