Με «δίδυμους πύργους» ο ΠΑΟΚ!

Έχοντας τους Μάρκους Γκορί και Δήμο Ντικούδη σε εξαιρετική μέρα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ηλυσιακού στο κλειστό της Πυλαίας με 84-70, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1.

Ο Αμερικανός ψηλός σταμάτησε στους 23 πόντους και ήταν από τους κορυφαίος της ομάδας του μαζί με τον Δήμο Ντικούδη, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 21 πόντους. Πολύ καλή απόδοση… έπιασε και ο Μιχάλης Γιαννακίδης ο οποίος πέτυχε 16 πόντους. Από την άλλη ξεχώρισαν οι Λεωνίδας Κασελάκης και Νίκος Χατζής με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μπει δυνατά στον αγώνα ώστε να πάρει ία διαφορά και το πάνω χέρι στο παιχνίδι και αρχικά τα κατάφερε, ωστόσο ο Ηλυσιακός αντέδρασε και ισορρόπησε κάπως την κατάσταση με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 27-25 υπέρ των γηπεδούχων.  Στη συνέχεια πάντως το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου βελτίωσε την εικόνα του στον αμυντικό τομέα, ενώ παράλληλα βρήκε κάποιες λύσεις επιθετικά με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να πάρει μία μικρή διαφορά 6 πόντων (50-44).

Στη συνέχεια ο Ηλυσιακός βελτίωσε την άμυνά του, χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει το ίδιο και στο επιθετικό κομμάτι. Οι φιλοξενούμενοι πάντως κατάφεραν να παραμείνουν με τον τρόπο τους κοντά στο σκορ, καθώς η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 65-60. Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε στον Ηλυσιακό να αντιδράσει με αποτέλεσμα να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών με 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 50-44, 65-60, 84-70.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 1, Στίγκερς 7 (1), Αράπης, Γκορί 23 (3), Ντικούδης 21, Καλαμπόκης 9 (1), Αντριουσκεβίτσιους, Ράιτ 1, Γιαννακίδης 16 (3), Καλλές 6, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν 6, Τζόνσον, Τόντιτς 9, Χάρντινγκ 6 (1), Χατζής 11 (1), Αποστολίδης 2, Τόμπσον 8, Γκάρντενερ 9, Κασελάκης 17 (3), Τσαπρούνης, Γαλιώτος 2.

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.