Σούπερ Κολοσσός στο «Αλεξάνδρειο»

Τη δεύτερη ήττα του γνώρισε ο Άρης, ο οποίος ηττήθηκε από τον Κολοσσό με 66-75 και εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, δεν απέδωσε τα αναμενόμενα σε ένα ματς στο οποίο ήταν το απόλυτο φαβορί, ωστόσο γνώρισε την ήττα από τους καλύτερα προετοιμασμένους παίκτες του Κολοσσού.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν σχετικά νωθρά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο κατά τη επέβαλλαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να δείχνει 23-19. Ο Κολοσσός στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με το ημίχρονο να λήγει 39-44 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο ρυθμός δεν ήταν ο αναμενόμενος από τις δύο ομάδες, αφού οι διαιτητές «έκλεψαν» την παράσταση με τα συνεχή φάουλ που χρεώναν εκατέρωθεν.

Ο Αρης δεν κατάφερε να ανατρέψει  την εξέλιξη του παιχνιδιού, καθώς οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του παχνιδιού με τους Χαρίση, Τσάμη και Χάτεν να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα. Από την άλλη, ο Χρήστος Ταπούτος για τον Άρη ήταν ο άνθρωπος που πήρε στην πλάτη του την ομάδα, με 18 πόντους. Οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, κάτι το οποίο καλούνται να κάνουν στο επόμενο ματς κόντρα στον Πανιώνιο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-44, 56-59, 66-75.
Αρης: Ταπούτος (18), Τζέιμς (13), Κέρους (12), Όλιβερ (9), Τσαϊρέλλης (6), Βεργίνης(5), Κρούσιτς (2), Μαυραειδής (1).
Κολοσσός Ρόδου: Τσάμης (17), Χαρίσης (15),  Χάτεν (12), Πάνος (9), Μπούκιν (7), Γεωργαλής (6), Λιακόπουλος (4), Ασημακόπουλος (3), Χόπσον (2).

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!