Περίπατο για ΑΓΟΡ στην πρεμιέρα

Μόνο για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε το Ρέθυμνο απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας, καθώς στον πρώτο του αγώνα στην Α1, οι «νεοφώτιστοι» επικράτησαν με 76-63.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντιόντε Κρίστμας ο οποίος στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας της Κρήτης σημείωσε 24 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ταρίκ Τζόνσον, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 15 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Καράμπουλας και Λιούμπισιτς με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο μισό του αγώνα κατάφεραν να δυσκολέψουν αρκετά τους γηπεδούχους. Οι δύο ομάδες ήταν περίπου ισοδύναμες με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να παίρνουν κατά διαστήματα το προβάδισμα. Μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ίκαρο να προηγείται με 14-12, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο πήρε το πάνω χέρι. Μάλιστα η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να πάρει μία διαφορά 10 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 34-24.

Από τη στιγμή που ο ΑΓΟΡ πήρε το προβάδισμα, ο Ίκαρος δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλό, προκειμένου να μπορέσει να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 58-44, δείχνοντας πως δεν είχαν αντίπαλο στο παρκέ. Ο ΑΓΟΡ είχε… καθαρίσει την υπόθεση νίκη και το μόνο που απέμεινε ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Οι Κρητικοί κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με 76-63 ξεκινώντας με το… δεξί το φετινό πρωτάθλημα της Α1, απέναντι σε μία ομάδα που πέρυσι πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία στα μεγάλα σαλόνια.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-39, 64-49, 76-63.
ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 24 (2), Κούμουλος, Παπανικολάου 6, Ράιτ, Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης 8, Τζόνσον 15 (2), Λάτοβιτς 7 (1), Πετγουέι 9, Δέδας 1, Νάγκις 2, Κατσαρές 2.
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Σένσλεϊ, Κινγκ 10, Καράμπουλας 14 (2), Πολυτάρχου 2, Τσιάρας 6, Τζιάλας, Παπαργυρόπουλος 2, Αγαδάκος 11 (1), Τζόνσον 4 (1), Λιούμπισιτς 12.

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.

Σάλος με το σχόλιο του Τσιλαβέρτ για τον θάνατο του Μενότι: «Οι πίθηκοι είμαστε ακόμα ζωντανοί...»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Ο ελίτ Τσβάιερ διευθύνει τη ρεβάνς των ημιτελικών
Premier League: Απορρίφθηκε η έφεση της Νότιγχαμ Φόρεστ, παραμένει η αφαίρεση βαθμών - Η βαθμολογία
Επίθεση με καυστικό οξύ: Στην εντατική 26χρονος διεθνής ποδοσφαιριστής (vid)