Τη «βύθισε» κι άλλο

Ο Πανελλήνιος ήταν ο νικητής του αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ (68-59), στέλνοντας την «ένωση» ακόμα πιο κοντά στην Α2.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο έδειξαν αποφασισμένοι να φύγουν με το «διπλό» από τη Λαμία και προηγήθηκαν με 32-29.

Από την τρίτη περίοδο και έπειτα, οι «ολυμπιονίκες» αντέδρασαν εκμεταλλεύτηκαν την καλή ημέρα στην οποία βρέθηκαν οι Στίβεν Σμιθ (20 π.) και Τόριν Φράνσις (16 π.) ξέφυγαν και έφτασαν σε μία άνετη –τελικά- νίκη.

Για το συγκρότημα του Αγγελου Κορωνιού το οποίο ήταν ανταγωνιστικό μόνο στα πρώτα είκοσι λεπτά, ξεχώρισε ο Τζάρεντ Χαρτ (13 π.), αλλά και ο Βούλε Μάντιτς ο οποίος στο ντεμπούτο του πέτυχε δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-18, 29-32, 49-45, 68-59

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 6 (1), Παπαμακάριος 5 (1), Καλαϊτζής 5 (1), Κράμπενχοφτ 8, Σμιθ 20 (3), Σκλάβος 2, Ούντριχ 4, Φράνσις 16, Οστοϊτς 2

ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 5 (1), Κοχαντάρεβιτς 5, Νικολαΐδης 14 (2), Παπανικολάου, Χαρτ 13 (2), Ντικούδης 4, Δορκοφίκης 3, Καλλινικίδης 3, Κάρι, Μάντιτς 12 (2), Τζόλος

Live Εξέλιξη

Το Onsports.gr σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα Πανελλήνιος- ΑΕΚ για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών.

Πανελλήνιος- ΑΕΚ:

1’:0-2 Νικολαΐδης

1’: 0-4Χάρτ

2’:3-4Ούντριχ

2’:3-6Κοχαντάρεβιτς

4’:5-6Ξανθόπουλος

4’:6-6Ξανθόπουλος

5’:6-9Χάρτ

6’:7-9Σμίθ

6’:9-9Φράνσις

7’:9-11Χάρτ

7’:11-11Κράμπενχοφτ

7’:13-11Κράμπενχοφτ

9’:13-13Μάντιτς

9’:13-16Χάρτ

9’:16-16Παπαμακάριος

10’:16-18Ντικούδης

Τέλος Α’ δεκαλέπτου:16-18

11’:19-18Καλαϊτζής

11’:19-20Ντικούδης

12’:21-20Κράμπενχοφτ

12’:21-23 Νικολαΐδης

13’:23-23Κράμπενχοφτ

15’:24-23Καλαϊτζής

15’:25-23Καλαϊτζής

15’:26-23Ούντριχ

15’:27-23Ούντριχ

15’:27-25Καλλινικίδης

16’:27-26Χάρτ

16’:29-26Σκλάβος

19’:29-28Κοχαντάρεβιτς

19’:29-29Κάστλ

19’:29-30Κάστλ

20’:29-31 Νικολαΐδης

20’:29-32 Νικολαΐδης

Τέλος πρώτου ημιχρόνου:29-32

21’:31-32Σμίθ

21’:31-33 Νικολαΐδης

21’:31-34 Νικολαΐδης

22’:32-34 Φράνσις

23’:32-36Δορκοφίκης

23’:34-36 Φράνσις

23’:36-36 Παπαμακάριος

24’:36-38 Χάρτ

24’:37-38 Φράνσις

24’:39-38 Φράνσις

26’:39-41 Κάστλ

26’:42-41 Ξανθόπουλος

27’:42-42 Μάντιτς

27’:42-43 Μάντιτς

27’:44-43 Κράμπενχοφτ

27’:44-44 Κοχαντάρεβιτς

28’:45-44 Φράνσις

28’:46-44 Φράνσις

28’:46-45 Δορκοφίκης

29’:49-45 Σμίθ

Τέλος Γ’ δεκαλέπτου:49-45

31’:52-45 Σμίθ

32’:52-48 Νικολαΐδης

33’:53-48 Φράνσις

33’:54-48 Φράνσις

33’:56-48 Σμίθ

35’:58-48 Σμίθ

36’:60-48 Σμίθ

37':62-48Φράνσις

37':62-49Νικολαΐδης

37':62-50Νικολαΐδης

38':64-50Φράνσις

38':64-53Μάντιτς

38’:65-53 Σμίθ

38’:66-53 Σμίθ

38’:68-53Ούντριχ

39’:68-55 Μάντιτς

39’:68-56 Καλλινικίδης

40’:68-59 Μάντιτς

Tέλος αγώνα:68-59

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ