Φιλική νίκη για ΠΑΟΚ

Με το που επέστρεψε από την Τουρκία (μετά την συμμετοχή της στο τουρνουά Rixos Cup) ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι στο γήπεδο προκειμένου να αγωνιστεί με την Καβάλα την οποία και νίκησε σε φιλικό αγώνα με 63-60.

Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 12 (32-30), αλλά το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στον πόντο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με βολές του Καλαμπόκη

Αξίζει να σημειωθεί ότι με τον ΠΑΟΚ δεν αγωνίστηκαν οι Rashad Wright και Martynas Andriuskevicius. Ο αμερικανός εμφάνισε έντονα συμπτώματα γαστρεντερίτιδας, αμέσως μετά την επιστροφή της αποστολής από την Τουρκία, μετέβη στο Ιατρικό Διαβαλκανικό Κέντρο της Θεσσαλονίκης για εξετάσεις και στη συνέχεια έμεινε κλινήρης στο σπίτι του, ενώ ο Λιθουανός σέντερ ήταν στο γήπεδο, αλλά δεν αγωνίστηκε για προληπτικούς λόγους.

Τα Δεκάλεπτα: 21-15, 35-30, 46-46, 63-60.
ΠΑΟΚ: Γιαννακίδης 6, Στίγκερς 9 (1), Καλαμπόκης 10, Αμπαράς, Αράπης, Ντικούδης 13, Καλαμπάκας 7 (1), Τσακαλέρης 11, Καλλές 7, Λιάπης.
ΚΑΒΑΛΑ: Πάσαλιτς 7 (1), Αράπης, Γιοβάνοβιτς 12 (2), Τέιλορ 6, Στεφανίδης, Πιεβάλιτσα, Γκέλιος, Καραθανάσης 2, Γεωργάκης, Kostov 14, Καραποστόλου 5 (1), Σίμτσακ 2, Ο’ Μπράιαντ 12.

*Αύριο επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σούλης Μαρκόπουλος, που έμεινε στην Κωνσταντινούπολη και συμμετείχε στο σεμινάριο-ενημέρωση των προπονητών των ομάδων που συμμετέχουν σε Euroleague και Eurocup.

*Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Φαίδωνα Ματθαίου…