Formula 1: «Οργισμένη» αντίδραση Φερστάπεν στην Ιαπωνία | Τίτλο στους κατασκευαστές η Red Bull
EPA/FRANCK ROBICHON, ΑΜΠΕ

Formula 1: Δυναμική ήταν η… αντίδραση του Μαξ Φερστάπεν στην 5η θέση που έμεινε στη Σιγκαπούρη και κυριάρχησε απόλυτα στο Grand Prix της Ιαπωνίας, κατακτώντας 13η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα και χαρίζοντας το πρωτάθλημα στους κατασκευαστές στην Red Bull.

Ο Ολλανδός Πρωταθλητής επέστρεψε δυναμικά και εμφατικά στην κορυφή, μια και ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του πόντιουμ για 13η φορά στους 16 φετινούς αγώνες του… μαραθωνίου της Formula 1.

Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, διατηρώντας την πρώτη θέση που είχε από τη γραμμή εκκίνησης και… μεταφέροντας το ενδιαφέρον στη «μάχη» που έγινε πίσω του.

Εκεί… νικήτριες ήταν οι δύο McLaren. Ο Λάντο Νόρις ήταν εξαιρετικός και κατέκτησε τη δεύτερη θέση για δεύτερο σερί Grand Prix, ενώ πίσω του τερμάτισε ο έτερος «πιλότος» της βρετανικής ομάδας, Όσκαρ Πιάστρι, ανεβαίνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του στο πόντιουμ.

Ο νεαρός Αυστραλός άντεξε στην πίεση που του άσκησε ο Σαρλ Λεκλέρ, ενώ πιο πίσω του βρέθηκε ο Λιούις Χάμιλτον, ο οποίος μετά την επαφή που είχε στην εκκίνηση με τον Πέρες, μπόρεσε να επιστρέψει και να τερματίσει στην 5η θέση, μπροστά από τον Κάρλος Σάινθ.

Ο έτερος «πιλότος» της Mercedes, Τζορτζ Ράσελ τελείωσε τον αγώνα στην 7η θέση, ενώ τη βαθμολογούμενη δεκάδα «έκλεισαν» οι Φερνάντο Αλόνσο, Εστέμπαν Οκόν και Πιέρ Γκασλί.

Το πέσιμο της καρό σημαίας βρήκε τους ανθρώπους της Red Bull να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου στους κατασκευαστές, μια και η διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες δεν μπορεί να καλυφθεί στα έξι Grand Prix που έπονται, αρχής γενομένης από αυτό στο Κατάρ, στις 8 Οκτωβρίου.

Η κατάταξη των οδηγών στο Grand Prix της Σουζούκα

Το "next stop Paris" του Πετρούνια!
Super League: «Μάχες» παραμονής σε Πανθεσσαλικό, Καισαριανή και Αγρίνιο
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Κρίνεται ο τίτλος στη Volley League γυναικών | Πού θα δείτε το Game 5
Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη αγωνίζονται στο Madrid Open - Η ώρα και το κανάλι των αγώνων