Formula 1: Θριαμβευτής ο Πέρεζ, μπροστά από Φερστάπεν | Ποινή για Αλόνσο και... βάθρο για Ράσελ

Ο Μεξικανός Σέρχιο Πέρεζ «εξαργύρωσε» την pole position και θριάμβευσε στο γκραν πρι της Σαουδικής Αραβίας, με τη Red Bull να πανηγυρίζει το «1-2», καθώς πίσω του βρέθηκε ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Μαξ Φερστάπεν, ο οποίος εκκίνησε από τη 15η θέση.

Το σημερινό ήταν το δεύτερο «1-2» της Red Bull σε ισάριθμους αγώνες της εφετινής αγωνιστικής περιόδου, με τους πιλότους, όμως να έχουν διαφορετική θέση αυτή τη φορά, καθώς στο εναρκτήριο γκραν πρι στο Μπαχρέιν είχε τερματίσει πρώτος ο Φερστάπεν.

Ο Ισπανός Φερνάντο Αλόνσο ήταν και πάλι τρίτος για την Aston Martin, με τον 41χρονο ωστόσο να μην ανεβαίνει στο 100ο βάθρο της καριέρας του, καθώς δέχθηκε ποινή 10 δευτερολέπτων μετά το τέλος του Γκραν Πρι και έχασε τη θέση του από τον Τζορτζ Ράσελ.

Καλός αγώνας για τη Mercedes, που είδε και τον Λούις Χάμιλτον να τερματίζει στην 5η θέση, μπροστά από τις δύο Ferrari που έμειναν στην 6η θέση με τον Κάρλος Σάινθ και στην 7η με τον Σαρλ Λεκλέρ.

Αναλυτικά η κατάταξη χωρίς την ποινή 10 δευτερολέπτων του Αλόνσο:

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»