MotoGP: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Μάρκεθ

Τον δικό του μύθο στις πίστες του MotoGP γράφει ο Μαρκ Μάρκεθ, καθώς τερμάτισε δεύτερος στο Μοτέγκι, αλλά αρκούσε αυτό για να κατακτήσει το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο 21χρονος Ισπανός της Repsol Honda κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο του σε δύο χρόνια και έγινε ο νεότερος αναβάτης που παίρνει δυο συνεχόμενους τίτλους στο MotoGP.

Στην πίστα του Μοτέγκι, πρώτος τερμάτισε ο Χόρχε Λορένθο, αλλά οι βαθμοί της δεύτερης θέσης που συγκέντρωσε ο Μάρκεθ αρκούσαν για να εξασφαλίσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα, τρεις γύρους πριν το τέλος.

Ο αγώνας είχε μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς αν ο Ρόσι τερμάτιζε πρώτος, τότε ο τίτλος στο φετινό MotoGP θα γινόταν ντέρμπι. Και ο Ισπανός δεν έκανε καλή εκκίνηση, ανεβάζοντας την αγωνία. Σταδιακά όμως κέρδισε θέσεις και πλησίασε τους πρώτους, ενώ 8 γύρους πριν από το τέλος, βρέθηκε στη 2η θέση που ήταν αρκετή για να του δώσει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2014