Το ράλι του… MotoGP

Ο Σεμπαστιάν Λεμπ κέρδισε τον Βαλεντίνο Ρόσι  στην έδρα του Ιταλού και το ράλι Μόντζα. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο «Ντίντο» Καπέλο.

Το μεσημέρι της Κυριακής έπεσε η σημαία του τερματισμού για το ράλι Μόντζα, με κυρίαρχους του «παιχνιδιού» τους Σεμπάστιαν Λεμπ και Βαλεντίνο Ρόσι στις 9 ειδικές του αγώνα.

Μεγάλος νικητής ήταν ο 8 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής των Ράλι, Σεμπαστιάν Λεμπ με συνοδηγό του τη σύζυγο του Σεβερίν (Red Bull Total Citroen DS3 WRC). Ο Γάλλος οδήγησε χαλαρά και ήρεμα για να χαρίσει θέαμα στους θεατές, αλλά παράλληλα πίεσε για να μη χάσει τη νίκη. Με τη βοήθεια της Σεβερίν Λεμπ, κέρδισε τις 6 από τις 9 ειδικές διαδρομές του Ράλι και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στη δεύτερη θέση της γενικής τερμάτισε ο Superstar των MotoGP Βαλεντίνο Ρόσι  με τον πολύ έμπειρο Κάρλο Καζίνα στο δεξί κάθισμα του Monster Energy Ford Fiesta RS. Ο Ιταλός είχε στο αυτοκίνητο  τα διακριτικά του Μάρκο Σιμονσέλι και το νούμερο 58. Τερμάτισε τον αγώνα 24 δευτερόλεπτα πίσω από τον Λεμπ κερδίζοντας 2 ειδικές διαδρομές. Ο «Δόκτορ» βρήκε το… δάσκαλό του και μετά τη δεύτερη ημέρα παραδέχτηκε πως μόνο αν ο Λεμπ κοιμόταν θα μπορούσε να κερδίσει.

Τρίτος τερμάτισε άλλος ένας θρύλος των Ιταλών ο Ρινάλντο (Ντίνντο) Καπέλο( Citroen DS3 WRC) με συνοδηγό τον Λουίτζι Πιρόλο ενώ λίγο πιο πίσω έμεινε ο Αλεσάντρο Πέρικο (Citroen C4). Ο Ντάνι Σόρντο με το Mini ήταν επίσης ένα από τα αστέρια του αγώνα και τερμάτισε στην 5η  θέση, ενώ ο Νταβίντ Μπρίβιο, manager του Ρόσι ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 7η  θέση. Στην τελευταία θέση τερμάτισε έμεινε ο Γκρατσιάνο Ρόσι, πατέρας του πολυπρωταθλητή Βαλεντίνο.