Βραζιλία-Γερμανία: Η τραγωδία του Μινεϊράο και το «πάρτι» των «πάντσερ» (video+photos)

Σαν σήμερα η Βραζιλία έγραψε την πιο άσχημη σελίδα στην ιστορία της μετά τον διασυρμό με 7-1 μέσα στο «σπίτι» από την Γερμανία για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014

Το ματς δεν αντέχει σε καμία κριτική, αφού το παιχνίδι είχε αγωνία για έντεκα λεπτά όλα κι όλα. Τότε ο Τόμας Μίλερ μετά από κόρνερ του Κρόος άνοιξε -σαν σε προπόνηση- το σκορ, αλλά ακόμα και τότε κανείς δεν είχε καταλάβει τι θα επακολουθούσε.

Μέχρι το... 29' ο δείκτης του σκορ είχε φτάσει στο 5-0 και όλα είχαν τελειώσει. Παράλληλα με τον θρίαμβο της «νάσιοναλμαντσαφ» ο Μίροσλαβ Κλόζε κατέγραφε το δικό του ρεκόρ σκοράροντας για το 2-0 και φτάνοντας τα 16 γκολ σε Παγκόσμια Κύπελλα, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ, καθώς άφησε πίσω του τον Ρονάλντο. Ο τελευταίος σχολίαζε για λογαριασμό της βραζιλιάνικης τηλεόρασης τον αγώνα και είχε μείνει με το στόμα ανοικτό.

brazil 2

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους οπαδούς της Βραζιλίας να βρίσκουν τον φταίχτη στο πρόσωπο του Φρεντ. Ο Βραζιλιάνος στράικερ -όντως ήταν απογοητευτικός- κάθε φορά που ερχόταν σε επαφή με την μπάλα αποδοκιμαζόταν, ενώ ακούστηκαν και υβριστικά συνθήματα εις βάρος του! Μάλιστα οι Βραζιλιάνοι δεν δίστασαν να τον κράξουν ακόμα και μετά την αλλαγή του, απλά και μόνο επειδή εμφανίστηκε το πρόσωπό του στα μάτριξ του γηπέδου «Μινεϊράο».

brazil germany

Τελικά τα «πάντσερ» απλά ανέβασαν τον δείκτη στο 7-0 με δύο γκολ της αλλαγής του Λεβ, του Σίρλε, ενώ ο Όσκαρ σημείωσε το γκολ της... τιμής -ή αλλιώς το γκολ της ντροπής- στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.  Για την ιστορία τα γκολ των Γερμανών σημειώθηκαν από τους Μίλερ 11', Κλόζε 23, Κρόος 24', 26', Κεντίρα 29' Σίρλε 69', 79'.

Brazil v Germany 1-7 2014 FIFA World Cup Semi final 720p hd (must watch)

EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν