Όταν ο Ολυμπιακός έσπασε το… ρόδι με τριάρα στην Βέρντερ! (photos+video)

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο Champions League πανηγύρισε πριν από ακριβώς 10 χρόνια ο Ολυμπιακός με τον Τάκη Λεμονή στον πάγκο του.

Οι «ερυθρόλευκοι» προέρχονταν από ένα αρνητικό σερί 31 εκτός έδρας αναμετρήσεων στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση χωρίς να γευτούν την χαρά του «διπλού» και το έκαναν μία μέρα σαν σήμερα, το βράδυ της 3ης Οκτωβρίου του 2007 κόντρα στην Βέρντερ στην Βρέμη.

Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν στον αγωνιστικό χώρο του Βέρζερσταντιον για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Champions League, έπειτα από την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Λάτσιο και στόχος ήταν μία καλή εμφάνιση και ένα θετικό αποτέλεσμα που θα τον… κρατούσε στην διεκδίκηση μίας εκ των δύο προνομιούχων θέσεων.

Ωστόσο, η ομάδα του Τάκη Λεμονή, όχι μόνο κατάφερε να φύγει με θετικό πρόσημο από την Γερμανία, αλλά πανηγύρισε και την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο κορυφαίο επίπεδο. Μάλιστα, οι Πειραιώτες έφτασαν στο πρώτο «διπλό» με ανατροπή, μια και στο 32ο λεπτό, ο Ούγκο Αλμέιδα, που την περσινή χρονιά αγωνίστηκε στην ΑΕΚ, είχε ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να αλλάξουν άρδην τα δεδομένα και στο 73’ έφτασαν στην ισοφάριση με το γκολ του Ιεροκλή Στολτίδη. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Χρήστος Πατσατζόγλου σημείωσε ένα εξαιρετικό τέρμα, μια και με… κεραυνό νίκησε τον Βάντερ για το 2-1 και στο 87ο λεπτό, ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αργότερα μέσα στην σεζόν, οι Πρωταθλητές Ελλάδας πανηγύρισαν και δεύτερη εκτός έδρας νίκη, 2-1 κόντρα στην Λάτσιο, ενώ ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στον όμιλο στην δεύτερη θέση με 11 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Δείτε…

Η τριάρα του Ολυμπιακού στην Βέρντερ

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague