Η… επέτειος των «οργίων» του Λεβαντόφσκι (video)

Μία από τις πιο μαγικές στιγμές στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο… έγραψε ο Πολωνός φορ της Μπάγερν Μονάχου, μία μέρα σαν και σήμερα πριν από δύο χρόνια.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Βαυαρών στην αναμέτρηση της 21ης Σεπτεμβρίου του 2015 κόντρα στην Βόλφσμπουργκ. Οι «λύκοι» είχαν… παγώσει την «Allianz Arena» με το τέρμα που είχε σημειώσει ο Καλιγκούρι στο 26ο λεπτό, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα αποφάσισε να αλλάξει το σύστημά του και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Πολωνό επιθετικό, αντί του Τιάγκο Αλκάνταρα, αλλά αυτά που έκανε ο διεθνής φορ σε διάστημα εννέα λεπτών ήταν σίγουρα κάτι που δεν περίμενε ούτε ο Ισπανός τεχνικός.

Συγκεκριμένα, ο «Λέβα» ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσια (1-1) στο 51’ και στο επόμενο λεπτό, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Μάλιστα, στο 55’ σημείωσε το τρίτο του προσωπικό τέρμα, γράφοντας ιστορία, καθώς κατέχει το ρεκόρ του πιο γρήγορου χατ τρικ στην ιστορία της Bundesliga, 24 χρόνια μετά τον Μίκαελ Τένις της Ντούισμπουργκ, που το είχε καταφέρει σε πέντε λεπτά.

Όμως, το μοναδικό σόου του Πολωνού δεν… σταμάτησε εκεί, καθώς στο 57’ έκανε το… καρέ και στο 60’ διαμόρφωσε το τελικό 5-1, κάνοντας ακόμα τρία ρεκόρ. Το… πρώτο είναι με τα τέσσερα γκολ σε 6 λεπτά, το δεύτερο με τα πέντε τέρματα σε εννέα λεπτά και το τρίτο είναι το γεγονός πως είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής στο γερμανικό πρωτάθλημα που σκόραρε πέντε φορές προερχόμενος από το πάγκο στο δεύτερο ημίχρονο.