Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Ελλάδας...

Ήταν 29 Ιουνίου του 2014 όταν η Ελλάδα έφτασε… μισό βήμα πριν τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το Μουντιάλ της Βραζιλίας είχε μονοπωλήσει το ενδιαφέρον των ποδοσφαιρόφιλων στον πλανήτη και η Ελλάδα ήταν εκεί! Πέρασε τη φάση των ομίλων και στους «16» είχε τεθεί αντιμέτωπη με την Κόστα Ρίκα.

Ο αγώνας των δύο ομάδων είχε λήξει ισόπαλος με σκορ 1-1, χάρη σε γκολ του Παπασταθόπουλου στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Για μια ακόμα φορά οι Έλληνες απέδειξαν ότι οι ήρωες παλεύουν σαν εμάς και κατάφερε να βρεθεί κοντά σε μια ιστορική πρόκριση, όμως βρέθηκε απέναντι σε έναν… δαιμονισμένο Κέιλορ Νάβας που έβγαζε τα απίστευτα από το τέρμα του.

1124648

Ο Κοσταρικανός τερματοφύλακας επέλεξε την εθνική μας ομάδα για να πιστοποιήσει ότι πρόκειται για εξαιρετική περίπτωση γκολκίπερ και κάπως έτσι χάσαμε την ευκαιρία να πάμε ακόμα ψηλότερα στη διοργάνωση.

Η Ελλάδα στην παράταση είχε τις ευκαιρίες να πάρει τη νίκη με κορυφαία το πλασέ του Μήτρογλου στο 121' το οποίο εξουδετέρωσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας με το σώμα, όμως τελικά ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι και εκεί μοιραίος για την χώρα μας στάθηκε ο Φάνης Γκέκας που έχασε το τέταρτο πέναλτι και στη συνέχεια ο Ουμάνια ευστοχώντας έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Γήπεδο: "Αρένα Περναμπούκο"

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Νάβας, Ντίας, Γκαμπόα (77' Ακόστα), Γκονζάλες, Ντουάρτε, Ουμάνια, Μπόρχες, Τεχέδα (66' Κουμπέρο), Μπολάνιος (83' Μπρένες), Ρουίς, Κάμπελ.

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Μανιάτης (78' Κατσουράνης), Καραγκούνης , Σάμαρης (58' Μήτρογλου), Σαλπιγγίδης (69' Γκέκας), Χριστοδουλόπουλος, Σαμαράς.

Οι καλύτερες φάσεις του Κόστα Ρίκα - Ελλάδα

Κόστα Ρίκα - Ελλάδα: Το χαμένο πέναλτι του Γκέκα

Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»
Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών
EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες