Αυτός είναι ο επικότερος τελικός μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού!

Ήταν 2 Μαΐου του 2009 όταν στο ΟΑΚΑ γραφόταν η μεγαλύτερη εποποιία όλων των εποχών στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Πολλοί υποστηρίζουν ότι είναι ο καλύτερος τελικός κυπέλλου που έχει γίνει ποτέ στη χώρα. Άλλοι ότι είναι ο κορυφαίος όλων των εποχών στο ποδόσφαιρο. Όπως και να έχει, τη νύχτα της δεύτερης μέρας του Μάη πριν από 8 χρόνια γράφτηκε στο ΟΑΚΑ ένα ποδοσφαιρικό έπος. Ένας αγώνας που δεν έλεγε να τελειώσει ούτε καν στα πέναλτι.

ΑΕΚ και Ολυμπιακός έδωσαν μια απίστευτη παράσταση στο ΟΑΚΑ, προσφέροντας συγκινήσεις, άπειρα και ανάμεικτα συναισθήματα και κυρίως αμέτρητα… καρδιακά.

Το τελευταίο σφύριγμα του Τάσου Κάκου στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης βρήκε τις δύο φιναλίστ στο 4-4 ωστόσο ούτε ο ίδιος δεν πίστευε ότι και η διαδικασία των πέναλτι θα αργούσε εξίσου να τελειώσει. Οι δύο ομάδες χρειάστηκε να ξαναρχίσουν από την αρχή να εκτελούν πέναλτι, μέχρις ότου ο Πελετιέρι αστοχήσει, για να έρθει ο Νικοπολίδης, να σκοράρει και να δώσει στην ομάδα του το τρόπαιο. Χρειάστηκαν συνολικά 34 πέναλτι για να ολοκληρωθεί ο αγώνας.

Στα του αγώνα η ΑΕΚ προηγήθηκε νωρίς στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 χάρη στα δύο γκολ του Μπλάνκο, ωστόσο η είσοδος του Ματ Ντάρμπισαϊρ στο δεύτερο μέρος αλλάζει το ρου του αγώνα. Ο Άγγλος μειώνει σε 2-1, και ο Ντουντού στο 70’ βάζει «φωτιά» στον τελικό ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Λίγο πριν το φινάλε και ενώ όλοι είναι βέβαιοι ότι θα έχουμε παράταση, ο Σκόκο χορεύει την άμυνα του Ολυμπιακού και με υπέροχο πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Το γήπεδο έχει πάρει φωτιά, και οι παίκτες της Ένωσης είναι σχεδόν έτοιμοι να πανηγυρίσουν το πρώτο τους τρόπαιο από το 2002. Ο Ντάρμπισαϊρ ωστόσο δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του κουβέντα. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, γέμισμα απελπισίας προς την περιοχή της ΑΕΚ και ο Βρετανός ισοφαρίζει με κεφαλιά. Το απόλυτο κοντράστ συναισθημάτων. Ο Ολυμπιακός ήταν ξανά στο παιχνίδι του τροπαίου.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός μπαίνει πιο δυνατά και παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα με γκολ του Γκαλέτι στο 102’. Ο Αργεντινός είναι τόσο χαρούμενος που βγάζει τη φανέλα του για να πανηγυρίσει, ξεχνώντας το ότι έχει ήδη κίτρινη. Ο Κάκος του δείχνει τη δεύτερη κίτρινη αποβάλλοντάς τον από τον μεγάλο τελικό.

Η ΑΕΚ βρίσκει ευκαιρία και με νέα γκολάρα του Σκόκο ισοφαρίζει. Μάλιστα ο Ολυμπιακός τελειώνει το ματς με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Αβραάμ Παπαδόπουλου. Μπορεί να μην κράτησε το προβάδισμα, ωστόσο κράτησε αρκετά ώστε το ματς να κριθεί στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.

Και... 15-14 από τον Νικοπολίδη.

Ένας τελικός που θα τον θυμόμαστε πάντα με ένα δέος, είτε ιδωμένο μέσα από ερυθρόλευκη ματιά είτε από κιτρινόμαυρη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Σάχα, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος (62' Αλεξόπουλος), Αλβες, Ενσαλίβα, Καφές, Μαντούκα (68' Πελετιέρι), Σκόκο, Τζιμπούρ (77' Εντίνιο), Μπλάνκο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Αντζας, Α. Παπαδόπουλος, Ντομί, Πατσατζόγλου (46' Ντάρμπισιρ, 97' Οσκαρ), Ντουντού, Μπελούτσι, Λέτο (62' Τζόρτζεβιτς), Γκαλέτι, Ντιόγκο

Οι καλύτερες στιγμές:

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ