Το γκολ του Καμάρα!

Σαν σήμερα (28/4/71) ο Παναθηναϊκός διέλυε τον Ερυθρό Αστέρα με 3-0 και οριστικοποιούσε το ραντεβού με τον Άγιαξ στον Τελικό του Γουέμπλεϊ

Υπάρχουν ανατροπές που μόνο ο Παναθηναϊκός έχει καταφέρει μέχρι σήμερα στην Ευρώπη. Να θυμηθούμε την πρόκριση επί της Χόνβεντ το 1987, εκείνη επί της Βίσλα Κρακοβίας το 2005 ή πιο εσχάτως αυτήν επί της Σπάρτα το 2009; Η πρώτη πάντως έγινε το μακρινό το 1971 στην πιο κρίσιμη μάλιστα φάση.

Ήταν τότε που για το Κύπελλο Πρωταθλητριών ο Παναθηναϊκός του Φέρεντς Πούσκας στηριζόμενος στο «11 εμείς 11 αυτοί» είχε φτάσει ένα βήμα πριν το μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Το έργο του απέναντι στον πανίσχυρο Ερυθρό Αστέρα ήταν σίγουρα δύσκολο, και έγινε… ακατόρθωτο μετά τη βαριά ήττα με 4-1 στο Βελιγράδι. Η ρεβάνς ωστόσο της 28ης του Απρίλη ήταν μια διαφορετική ιστορία.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με τον Αντωνιάδη μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα. Το 2-0 έγινε από τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό του αγώνα. Στο σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός ήθελε μόλις ένα γκολ για να πετύχει το θαύμα.

Το γκολ ήρθε στο 63ο λεπτό του αγώνα από τον Αριστείδη Καμάρα και ήταν αυτό που έδωσε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Γουέμπλεϊ.

Ο πανηγυρισμός του Γιάννη Διακογιάννη στο τρίτο τέρμα έχει γίνει all time classic στις ελληνικές περιγραφές.

Παναθηναϊκός (Πούσκας): Κωνσταντίνου, Τομαράς, Σούρπης, Καμάρας, Βλάχος, Καψής, Δομάζος, Φυλακούρης, Χατζηανδρέου (90′), Γραμμός, Αντωνιάδης, Καλλιγέρης, Αθανασόπουλος (54′)

Ερυθρός Αστέρας (Μίλιανιτς): Ντουίκοβιτς, Τζόριτς, Παύλοβιτς, Μπογκίσεβιτς, Κλενκόφσκι, Νόφκοβιτς, Κάρασι, Ατσίμοβιτς, Γιάνκοβιτς, Οστοϊτς, Φιλίποβιτς

Στο 14:00 το γκολ του Καμάρα!