Όταν ο Γιουλ προλαβαίνει το χρονόμετρο

Ποτέ μην είσαι βέβαιος όταν έχεις τον Ισπανό απέναντί σου

Το έχει καταντήσει τέχνη πλέον. Ο Σέρχιο Γιουλ είναι ο άνθρωπος που πραγματικά καμία ομάδα δεν θέλει απέναντί της όταν το σκορ είναι κλειστό. Διότι δεν πα να τον έχεις κλείσει, δεν πα να τον κυνηγήσεις σε όλο το γήπεδο, δε πα να τον βαράς με όλη σου τη δύναμη αυτός θα βρει ένα τρόπο να «πετάξει» τη μπάλα. Πρόσεξε, όχι να σουτάρει. Να πετάξει. Μόνο που συνήθως εκείνη καταλήγει στο πλεκτό.

Ο πιο φορμαρισμένος και βασικός υποψήφιος για το βραβείο του MVP της σεζόν στη Euroleague έκανε ξανά το θαύμα του απέναντι στη Μπαρτσελόνα η οποία έφτασε τόσο κοντά στο θρίαμβο μέσα στη Μαδρίτη, ωστόσο ο τύπος με τα 4 L στο όνομά του κατάφερε να την κάνει να φύγει με σκυμμένο το κεφάλι.

Ο Ισπανός διανύει φέτος με διαφορά την καλύτερη σεζόν της καριέρας του η οποία έχει σημαδευτεί από άπειρα μεγάλα σουτ στην εκπνοή που έχουν δώσει νίκες στη Ρεάλ Μαδρίτης. Το Onsports τις μάζεψε και σας τις θυμίζει παρακάτω.

1. Ούνιξ Καζάν-Ρεάλ Μαδρίτης 75-76

2. Μπάμπεργκ-Ρεάλ Μαδρίτης 89-91

3. Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 94-95

4. Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 76-78 (Τελικός Κυπέλου)

Και το καλύτερο λίγο πιο κάτω...

Απέναντι στους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ το καλοκαίρι φρόντισε δύο φορές μέσα στον ίδιο αγώνα να προλάβει το χρονόμετρο. Αρχικά διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου 67-50 και στο τέλος έστειλε με δικό του τρίποντο το ματς στην παράταση.

5. Ρεάλ Μαδρίτης-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 142-137