Όταν η Άρσεναλ δεν δέχτηκε τη… νίκη της (vid)

Συμπληρώνονται 20 χρόνια από τη μέρα ο Αρσέν Βενγκέρ ζήτησε την επανάληψη του αγώνα εναντίον της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, επειδή η ομάδα του κέρδισε με γκολ από «fair play».

Ο θεσμός του Κυπέλλου Αγγλίας είναι από εκείνους που κρύβουν εκπλήξεις. Σίγουρα όμως αυτή που συνέβη στις 13 Φεβρουαρίου του 1999, κανείς δεν την περίμενε.

Ήταν το 75ο λεπτό του αγώνα Άρσεναλ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ όταν με το σκορ στο 1-1 οι φιλοξενούμενοι στέλνουν τη μπάλα εκτός προκειμένου να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον παίκτη τους Λι Μόρις.

Κατά την επαναφορά από το πλάγιο όμως, ο Κανού ο οποίος δεν έχει καταλάβει ότι πρόκειται για «fair play» δίνει την μπάλα στον Όφερμαρς ο οποίος δίνει τη νίκη στην ομάδα του, κάνοντας ταυτόχρονα έξαλλους τους αντιπάλους.

Το συμβάν ήταν δεδομένο ότι σήκωνε μεγάλη συζήτηση, ωστόσο ο τεχνικός των «κανονιέρηδων» πήρε έκανε μια κίνηση πέρα για πέρα συμβολική. Ο Αλσατός μετά το τελευταίο σφύριγμα πάει προς την πλευρά του διαιτητή παρέα με τον πρόεδρο της ομάδας, Ντέιβιντ Ντέιν και ζητούν την επανάληψη του αγώνα.

Το αίτημά του γίνεται δεκτό από την αγγλική ομοσπονδία η οποία δίνει το «ΟΚ» να ξαναγίνει το ματς και στην Σέφιλντ να διεκδικήσει εκ νέου το παιχνίδι.

Τελικώς οι «κανονιέρηδες» στο ματς-επανάληψη που έγινε 10 μέρες αργότερα επικράτησαν με 2-1 χάρη στα γκολ των Όφερμαρς και Μπέργκαμπ.

Άρσεναλ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1: Το ματς που μέτρησε

Super League: Οριστικό! Τότε τελειώνουν τα play offs - Πότε θα γίνει το ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός
ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Ο δρόμος είναι μακρύς, πάμε μαζί!»