Ραντεβού στο Βανκούβερ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Τρίτη, 14 Ιουνίου 2011 05.13

O Roberto Luongo… ξέχασε να ταξιδέψει στην Βοστόνη και οι Boston Bruins συνέτριψαν με 5-2 τους Vancouver Canucks υποχρεώνοντας την διεξαγωγή του έβδομου τελικού.

Στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης το σκορ είχε ήδη φτάσει στο 4-0. Ο τερματοφύλακας των Canucks ήταν εξαιρετικά αρνητικός, αφού ουσιαστικά όλα τα σουτ… μπήκαν. Ο Michael Ryder πέτυχε το τέταρτο γκολ ακολουθώντας αυτά των Brad Marchand, Milan Lucic και Andrew Ference. Αυτό του Ryder ήταν σε βάρος του Cory Schneider, ο οποίος είχε ήδη αντικαταστήσει τον βασικό τερματοφύλακα του συλλόγου του Βανκούβερ.

Στην δεύτερη περίοδο, ο χρόνος κύλησε αρκετά γρήγορα. Αντίθετα, η τρίτη ξεκίνησε με γρήγορο γκολ του Henrik Sedin, αλλά ο David Krejci επανέφερε σχετικά σύντομα την διαφορά στα τέσσερα γκολ. Δυόμιση λεπτά πριν την λήξη ο Maxim Lapierre μείωσε σε 5-2, αλλά ελάχιστοι πίστεψαν στην ανατροπή, κάτι που ήταν αρκετά δύσκολο.

Πλέον όλα θα κριθούν στο έβδομο παιχνίδι, το οποίο θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης (16/06) στο Βανκούβερ. Το χαρακτηριστικό της σειράς είναι πως οι δύο σύλλογοι έχουν «κρατήσει» την έδρα τους, αλλά οι Bruins είναι αυτοί που έχουν δείξει συνολικά καλύτερο πρόσωπο.

Κατηγορία: US Sports