Τέλειοι οι Bruins

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 09 Ιουνίου 2011 05.02

Με μία καταπληκτική εμφάνιση, οι Boston Bruins ισοφάρισαν την τελική σειρά σε 2-2 κερδίζοντας με 4-0 τους Vancouver Canucks.

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του ματς, οι «αρκούδες» έδειξαν αποφασισμένες και ανώτερες. Οκτώ λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, ο Rich Peverley άνοιξε το σκορ, ενώ μέσα σε ένα δίλεπτο στα μέσα της δεύτερης οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0. Το «πακέτο» παραδόθηκε από τους Michael Ryder και Brad Marchand.

Ενώ ο Tim Thomas σταματούσε ότι περνούσε μπροστά από την εστία του, ο Roberto Luongo δέχτηκε το τέταρτο του γκολ στην αρχή του τρίτου εικοσαλέπτου. Συγκεκριμένα, 3:39 ύστερα από την έναρξη αυτού, ο Peverley πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Τότε σημειώθηκε αλλαγή τερματοφύλακα, αφού ο Cory Schneider αντικατέστησε τον Luongo.

Πλέον, η σειρά επανέρχεται στο Βανκούβερ με 2-2 νίκες. Φυσικά, έπειτα από τα 8-1 και 4-0, οι Bruins θα ταξιδέψουν στον Καναδά με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. H κατάκτηση του Stanley Cup κρίνεται σε μία μίνι-σειρά τριών παιχνιδιών, ύστερα από την ισορροπία, η οποία προέκυψε απόψε.

Κατηγορία: US Sports