Συστηματική διάλυση

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Τρίτη, 07 Ιουνίου 2011 05.06

Οι Boston Bruins συνέτριψαν με 8-1 τους Vancouver Canucks στον τρίτο τελικό των play off του NHL.

O Aaron Rome έβγαλε… νοκ άουτ τον Nathan Horton στην πρώτη περίοδο και τον έστειλε στο νοσοκομείο. Το συγκεκριμένο αντικανονικό χτύπημα προφανώς προκάλεσε την οργή των Bruins, οι οποίοι πραγματοποίησαν ένα εντυπωσιακό επιθετικό ξέσπασμα στο δεύτερο εικοσάλεπτο.

Ο Brad Marchand, μάλιστα, πέτυχε shorthanded γκολ στα μέσα της περιόδου διαμορφώνοντας το 3-0! Νωρίτερα, οι Andrew Ference και Mark Recchi παραβίασαν την εστία του Roberto Luongo με δύο τυχερά γκολ. Πριν το τέλος του δεύτερου εικοσαλέπτου, ο David Krejci πέτυχε το 4-0 ξεκαθαρίζοντας ουσιαστικά τον νικητή της αναμέτρησης.

Γεμάτη ξύλο και ποινές ήταν η τρίτη περίοδος, αφού οι παίκτες των δύο ομάδων προτίμησαν να… στείλουν μήνυμα πριν τα επόμενα κρίσιμα παιχνίδια με τις γροθιές τους. Ένα δεύτερο shorthanded γκολ, αυτήν την φορά από τον Daniel Paille διαμόρφωσε το 5-0 και μείωσε ελαφρώς την ένταση της αναμέτρησης.

Ακολούθησε το γκολ της τιμής από τον Jannik Hansen, ο οποίος συμπλήρωσε τρία στα φετινά play off. Ούτε αυτό μπόρεσαν να χαρούν οι φιλοξενούμενοι, αφού ο Recchi σημείωσε το δεύτερο του αποψινό γκολ και δωδέκατο συνολικά λίγα λεπτά αργότερα. Τελικά το σκορ έφτασε στο θριαμβευτικό 8-1 με... επιθετικό πάρτι στα τελευταία λεπτά.

Ακολουθεί, πλέον, το τέταρτο παιχνίδι διεκδίκησης του Stanley Cup, το οποίο θα διεξαχθεί επίσης στο TD Garden. Πάντως, οι Canucks έχουν το συνολικό προβάδισμα με 2-1 νίκες.

Κατηγορία: US Sports