«Ζωντανοί» οι… κεραυνοί

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 26 Μαίου 2011 04.56

Σε μία βραδιά γεμάτη... αληθινούς κεραυνούς στην Βόρεια Αμερική, οι Tampa Bay Lightning επικράτησαν των Boston Bruins με 5-4 και παρέμειναν «ζωντανοί».

Πλέον, τα ξημερώματα του Σαββάτου θα διεξαχθεί ο έβδομος τελικός της ανατολικής περιφέρειας, στον οποίο θα κριθεί ο αντίπαλος των Vancouver Canucks στο τελικό των φετινών play off. Οι «κεραυνοί» βλέπουν ακόμα το Stanley Cup, αφού ο Martin St. Louis πέτυχε δύο κρίσιμα γκολ. Αρχικά, ισοφάρισε (2-2) στο όγδοο λεπτό της δεύτερης περιόδου και στα μέσα της τρίτης διαμόρφωσε το 5-3.

Ο David Kerjci ολοκλήρωσε το χατ τρικ του για λογαριασμό των Bruins 6:32 πριν το τέλος, αλλά η ομάδα της Βοστόνης δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας. Στην πρώτη περίοδο, οι Bruins είχαν προηγηθεί με 2-1, αλλά δεν κράτησαν το αποτέλεσμα υπέρ τους.

Το χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ήταν πως σημειώθηκαν εννέα γκολ σε σύνολο 46 σουτ! Το ποσοστό κρίνεται εξαιρετικά υψηλό και αποδεικνύει πως οι πορτιέρο δεν βρέθηκαν σε καλές βραδιές.

Κατηγορία: US Sports