Απίστευτη ανατροπή των Caps

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 21 Απριλίου 2011 05.45

Οι Washington Capitals βρέθηκαν ένα βήμα μακριά από τα play off κερδίζοντας με 4-3 εκτός έδρας τους New York Rangers στην δεύτερη παράταση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στην δεύτερη περίοδο, καθώς σε διάστημα οκτώ λεπτών σκόραραν οι Artem Anisimov, Marion Gaborik και Brandon Dubinsky. Με το… ίδιο τρόπο απάντησαν οι Caps στο τελικό εικοσάλεπτο, καθώς οι Alexander Semin και Marcus Johansson (δύο γκολ) «έγραψαν» το 3-3. Στα τελευταία οκτώ λεπτά της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να «σπάσει» την ισοπαλία μέχρι τα μέσα του δεύτερου πρόσθετου εικοσαλέπτου. Σε αυτό το σημείο (8:53 πριν το τέλος), μία ατομική προσπάθεια του Jason Chimera «έγραψε» το τελικό 4-3 στο συγκεκριμένο ματς και το 3-1 στην σειρά.

Πλέον, η σειρά επιστρέφει στην πρωτεύουσα των Ηνωμένων Πολιτειών, όπου οι Capitals θα έχουν την ευκαιρία να προκριθούν στα προημιτελικά. Από την άλλη, οι Rangers χρειάζονται πλέον τρεις διαδοχικές επιτυχίες μετά το αποψινό δραματικό ματς.

Κατηγορία: US Sports