Δεύτεροι οι «πιγκουίνοι»

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 09 Απριλίου 2011 04.15

Τουλάχιστον για μερικά λεπτά, οι Pittspurgh Penguins ανέβηκαν στην δεύτερη θέση της Ανατολής κερδίζοντας με 4-3 στα πέναλτι τους New York Islanders.

Πλέον περιμένουν το αποψινό αποτέλεσμα των Philadelphia Flyers, ώστε να μάθουν υπό ποιες προϋποθέσεις θα μπουν βαθμολογικά στην τελική αναμέτρηση της regular season. Πάντως, στα αγωνιστικά οι δύο ομάδες «έλυσαν» αρχικά τα προβλήματα τους από το προηγούμενο μεταξύ τους ματς στην πρώτη περίοδο. Ανάμεσα στους αμέτρητους καυγάδες, ο Michael Rupp άνοιξε το σκορ υπέρ των Pens.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Zbynek Michalek «έγραψε» το 2-0, αλλά οι «νησιώτες» μείωσαν γρήγορα σε 2-1 και ισοφάρισαν στα μέσα της τρίτης. Ακολούθησαν δύο ακόμα γκολ, ένα από κάθε ομάδα και με το 3-3 οι ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο. Αυτό δεν απέφερε κάποιο γκολ και κρίθηκε απαραίτητη η διαδικασία των πέναλτι, στην οποία ο Chris Kunitz των «πιγκουίνων» ήταν ο μοναδικός εύστοχος.

Κατηγορία: US Sports