Ούτε ένα, ούτε δύο…

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 31 Μαρτίου 2011 04.41

Οι St. Louis Blues διέλυσαν τους Detroit Red Wings με νίκη 10-3 (!) μέσα στο Ντιτρόιτ.

Παρά τα δέκα γκολ, η ομάδα του Σάιντ Λούις πήρε απλά τους δύο βαθμούς, με τους οποίους έφτασαν στους ογδόντα συνολικά. Αυτοί τους δίνουν απλά μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στα φετινά play-off. Από την πλευρά τους, οι Red Wings έμειναν 98 και στην δεύτερη θέση της Δύσης.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Mike Modano, αλλά οι Blues έφτασαν στο 2-1 με γκολ των Chris Stewart και Cam Janssen. Πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, ο Todd Bertuzzi πέτυχε το 2-2, αλλά ο Chris Porter πρόλαβε να δώσει πάλι το προβάδισμα (3-2) στους φιλοξενούμενους.

Ακολούθησαν τρία ακόμα αναπάντητα γκολ των Blues στο πρώτο δεκάλεπτο της δεύτερης περιόδου, πριν μειώσει σε 6-3 ο Henrik Zetterberg. Στα τελευταία λεπτά του συγκεκριμένου εικοσαλέπτου η ομάδα του St. Louis έφτασε στο 8-3. Ακολούθησαν δύο ακόμα γκολ στην τρίτη περίοδο. Το ένα από αυτά σημειώθηκε από τον Chris Porter, ο οποίος ήταν ο μοναδικός παίκτης με δύο γκολ.

Κατηγορία: US Sports