«Ισοπεδωτικοί» οι Blues

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Κυριακή, 27 Μαρτίου 2011 17.19

Οι St. Louis Blues πέρασαν με 6-3 από την έδρα των Minnesota Wild πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση.

Οι «μπλε» εκτέλεσαν σχεδόν τα τριπλάσια σουτ (47-16) και πήραν δίκαια τους δύο βαθμούς. Πάντως, στην πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά δέχτηκαν αντίστοιχες ισοφαρίσεις. Ακολούθησαν τέσσερα αναπάντητα γκολ από την πλευρά της ομάδας του Σάιντ Λούις. Το μόνο που κατάφερε η  ομάδα της Μινεσότα ήταν να μειώσει σε 6-3 λίγα λεπτά πριν την λήξη με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Antti Miettinen.

Με αυτήν την νίκη, οι Blues έφτασαν στους 77 βαθμούς και παράλληλα κράτησαν τους Wild στους 78. Το όριο της προνομιούχας οκτάδας της δυτικής περιφέρειας βρίσκεται αυτή την στιγμή στους 88 βαθμούς, κάτι που σημαίνει πως αμφότερες οι ομάδες έχουν χάσει έδαφος σε σχέση με το στόχο της συμμετοχής τους στα play-off.

Κατηγορία: US Sports